СХІД OPERA готується до масштабної прем’єри

24 Вересня 2021

Через пандемію велика кількість культурних проєктів стала на паузу. Але на прем’єру опери «Вишиваний» знавці чекають із особливим нетерпінням – планується, що це буде одна з наймасштабніших мистецьких подій на всеукраїнському культурному просторі. За лаштунки підготовки прем’єри зазирнула Ольга Сітковська

 Ольга Сітковська, кореспондентка

На цю постановку не тільки Харків, а і вся УКраїна чекала більше 2 років. І ось нарешті наступної п’ятниці це станеться – прем’єра опери “Вишиваний”.

 

Бюджет постановки – більше 17 мільйонів гривень, а до створення опери залучили відомих українських митців – композиторка Алла Загайкевич створила музику, письменник Сергій Жадан написав лібретто, режиссером запросили Ростислава Держипільського – художнього керівника Івано-Франківського національного академічного драматичного театру.
Всього у виставі задіяно близько 200 артистів. Новий проєкт продовжує лінію висвітлення діяльності видатних для історії держави постатей, розпочату інноваційною постановкою опери «Мазепа».

Ігор Тулузов, перший заступник генерального директора «СХІД ОPЕRА»

Cучасні твори, вони не те, щоб складні,  вони потребують зовсім іншого підходу і для нашого колективу це дійсно був виклик.

Важливий елемент вистави – хор, мав опанувати складний музичний малюнок. Власне, для всіх артистів ця постановка стала справжнім викликом.

Олексій Чернікін, головний хормейстер «СХІД ОPERA» 

Музика надскладна. Після Верді і Пуччині – це нам вже буквар. Це перше виконання. А перше виконання немає ніяких законів, ніяких табу. І сказав би хто тут: «Це неправильно, як у Верді. Треба отакий темп». А хто тут знає? Ми так вирішили.


Лібрето опери розповідає про яскраве та незвичайне життя ерцгерцога Вільгельма, який походив із найстарішої в Європі монаршої династії Габсбурґів. Через його щиру зацікавленість історією, культурою, політичним майбутнім України австрійця вважали одним з головних претендентів на титул короля України, якщо б таке королівство було створене по завершенні Першої Світової війни. Сам Вільгельм ніколи не заявляв свої права на трон. Втім, був послідовним прихильником створення незалежної української держави, але противником насильницького способу отримання влади.
Втілити таку неординарну постать на сцені довелось втілити заслуженому артисту України Володимиру Козлову.


Володимир Козлов, заслужений артист України 

У виставі є такі слова: він промовляє до солдатських сердець, і вони його підтримують. Він казав просто, але кожна людина, кожний солдат, кожний кадет відчував в собі щось настільки близьке, що йому вірили.

 

Для вистави створили багато візуальних і сценічних новацій, серед яких — унікальна для українського театру п’ятитонна триярусна алюмінієва конструкція з пандусом вартістю у понад 2 мільйони гривень — таким був задум режисера-постановника опери Ростислава Держипільського.

Ростислав Держипільський, режисер-постановник вистави

 

Зараз полягає складність у тому, щоб все поєднати із оркестром, і з мікрофонами і декораціями. А ці декорації, насправді, це – каркас, і це не є якась ковка, вона буде наповнена м’ясом, вона перетвориться і на ставку Скоропадського, і камеру Вишиваного, і на балетну школу, плюс ми маємо задіяти тут відеопроекцію.

 

У театрі кажуть«Вишиваний. Король України» — яскраве віддзеркалення євроінтеграційних прагнень нашої держави.
А колектив «СХІД ОPERA» дякує своєму постійному партнеру, паливній компанії Sunoil.

 

Ольга Сітковська, Дмитро Поздняков