Шарівський палац – туристична перлина Харківщини – руйнується швидкими темпами

30 Липня 2020

Шарівський палац – туристична перлина Харківщини – руйнується швидкими темпами. Зведений у 19 столітті замок неоготичного стилю кілька років тому мав шанс бути відреставрованим.

Мені дуже обідно, шо воно так розрушається. Як кажуть, виріс в такій красі, а воно рушиться і рушиться. Жалко, жалко конечно.

Сергій народився і виріс неподалік Шарівського палацу. Сьогодні  працює тут охоронцем. Згадує, ще кілька десятиліть тому садиба мала зовсім інший вигляд.

Помню, ще фонтан тоді працював. Теплиці, ну як теплиць, то я не застав, як вони существовали, але мої батьки застали, бо вони теж тут працювали.

Щоб роботи велись безперервно працівникам видавали квартири поблизу замку чи на його території, у будівлях де раніше були стайні. Один з тих, хто прожив тут все життя, і Павло. Чоловіку вже 70. Говорить, раніше територію палацу обслуговували кілька сотень людей.

Раньше штаты были полные, людей здесь море работало, сейчас скажу сколько… почти 300 человек. А сейчас 7. Садово- парковая бригада была, все чистилось, вырезалось.

Сьогодні ж за садибою доглядають своїми силами, але з кожним роком її стан тільки погіршується.

Краска отходит лущится и падает. – От старости? – Ну, конечно.

Питання про порятунок архітектурної перлини Харківщини два роки тому  підняла тодішня голова області Юлії Світлчина.  Справа одразу  зрушила з місця.  На території палацу вперше за кілька десятиліть провели масштабний захід – «Культурний ХАКАТОН». Головною метою якого став пошук шляхів реставрації замку та впровадження на його території активного культурного життя.

Юлія Світлична 

Мета цього проекту не тільки привернути увагу до Шарівського замку, який є національним надбанням, а ще і відкрити ідеї, щоб реалізувати їх і відкрити замок, як нову локацію для можливих перфомансів і можливих подій. Ми виділили кошти, щоб цей замок був у належному стані, виділили першочергові проблеми, а також залучили іноземних партнерів, і плануємо втілити ідеї в життя усіх кіл – експертних і громадських.

Крім того, на оновлення Шарівського комплексу були виділені кошти з обласного бюджету. Першими у списку на виконання стали протиаварійні роботи. Також розпочались роботи з реконструкції вхідної группи –воріт та сторожевої вежі.

Та зі зміною обласної влади всі роботи зупинились. І те, що Шарівськиий палац  стане туристичною принадою Харківшини надій залишається все менше, говорять його працівники. Тим часом, руйнується не тільки сам комплекс, а і дорога що до нього веде. З’їхавши з траси всім охочим подивитись на колись величний замок, необхідно здолати кілька кілометрів дороги, що побита ямами.

Юлія Котелевська, Євген Сєріков.