Реабілітація для бійців

25 Грудня 2018

Це Харківський обласний госпіталь ветеранів війни. Заклад, зведений понад 50 років тому, спочатку спеціалізувався на лікуванні інвалідів, а  згодом  вже і  всіх учасників Другої світової війни.  Після виведення радянських військ з Афганістану в госпіталі  взяли під опіку і ветеранів-інтернаціоналістів, а також  учасників інших  локальних війн.  Сьогодні вагомий відсоток  пацієнтів госпіталю – ветерани Антитерористичної операції та операції Об’єднаних сил на Донбасі.

Юрій Федченко,  головний лікар Харківського обласного госпіталю ветеранів війни

Відділення ортопедо-травматологічне  на 50 ліжок, яке в 16-му році у зв’язку з подіями нашими на Донбасі, потребою розширювати можливості реабілітаційні, то відділення було перепрофільоване з відділення ортопедо-травматологічного на відділення реабілітації. Для реабілітації ми туди ввели додатково 8,5 штатних посад, серед яких зокрема. Це лікар-невропатолог тепер там є, лікар-фізіотерапевт і лікар з лікувальної фізкультури. Також додали туди масажистів, медсестер із фізіотерапії.

Маючи за плечима багаторічний досвід роботи із ветеранами, у госпіталі напрацювали власну методику з реабілітації учасників бойових дій. Йдеться не тільки про медикаментозну підтримку, а й про комплекс інших різноманітних заходів. Серед таких: фізіотерапевтичні процедури, лікувальна фізкультура, заняття з психологами.

Дмитро Варченко,  інструктор з лікувальної фізкультури  Харківського обласного госпіталю ветеранів війни

Щодо лікувальної фізкультури, тут молоді люди погоджуються з радістю. Переважно це для них є найкращий спосіб реабілітації. Це те, що потрібно їхньому тілу, їхнім м’язам і відновленню їхніх психік.

Наталя Птіцина, психолог Харківського обласного госпіталю ветеранів війни

В 2014-м году, когда мы только столкнулись с тем, что происходит, нам было мало понятно, что с этим можно делать. В стране, которая 20 лет не воевала, понятно, что у нас не было такого опыта.  Благодаря зарубежным специалистам, которые приезжали сюда и продолжают приезжать, обучают нас вот этим новым методикам, которые мы можем вам показать. Вот лежит прибор, его недавно привезли из Канады волонтеры, он помогает решить проблемы со сном. Обучают нас – помогаем мы.

Олександр  Собко проходить лікування у госпіталі після двох важких поранень та  контузій, отриманих під час бойових дій на Світлодарській дузі.

Руки вперед, глаза закрыты, пальцы расставьте. Держим. Сохраняется дрожь, еще есть.

Когда к нам пациент поступил впервые, он этого делать не мог, чтобы стоять. Тут вот опора, я его удерживаю немножко. Но делать этого он сам не мог. Дотроньтесь пальцем своего кончика носа, медленно! Второй рукой. Вот раньше вообще это невозможно было это сделать.  Здесь он хотя бы попадает к лицу без энтенции. А раньше он этого сделать не мог.

Нині 29-річний чоловік  має статус інваліда війни. Після трьох курсів лікування у Харківському госпіталі його стан значно покращився, говорить лікар Інна Черненко . Проте, реабілітаційні заходи поки  мають  залишатися  невід’ємною частиною його  життя.

Олександр Собко ветеран АТО

После того,  как оттуда возвращаешься и приходишь в гражданскую жизнь, это очень-очень сложно. Некоторые люди не понимают, как там, как здесь. Очень-очень тяжело адаптироваться после этого всего. В этом госпитале доктора входят в наше положение и очень нас прекрасно понимают и  поддерживают.

Починаючи з 2015-го року,  у Харківському обласному госпіталі ветеранів надали допомогу понад  2-м тисячам учасникам бойових дій на Донбасі. Всього ж таких у Харківській області налічується більше 15-ти тисяч. Тож затребуваність реабілітаційних заходів, за словами фахівців, ще зростатиме. Цим питанням вже зараз опікується обласна влада.

Михайло Черняк, заступник голови Харківської облдержадміністрації

Є потреба вже зробити якісний сучасний професійний медичний реабілітаційний центр, щоб там могли в повному обсязі отримувати ту допомогу, яка необхідна учасникам АТО. В рамках програми, яка прийнята на наступні 2 роки – «Здоров’я Слобожанщини” –  саме по лінії охорони здоров’я передбачається виділити гроші, по-перше, на розбудову такого реабілітаційного центру, на базі госпіталю ветеранів війни. Нашому обласному комунальному підприємству під це виділяється майже 25 мільйонів гривень. Це планується придбати кріокамеру і соляні кімнати, решта для фізичного навантаження, і фахівці будуть залучені для цієї роботи.

Впродовж кількох останніх років заклад зазнав вражаючих змін. Будівлю відремонтовано за найсучаснішими енергоефективними технологіями. У палатах та функціональних приміщеннях зроблено капітальний  ремонт. Системно оновлюється обладнання та надходять всі необхідні витратні матеріали.

Юрій Федченко,  головний лікар Харківського обласного госпіталю ветеранів війни

Сьогодні облдержадміністрація і під керівництвом Юлії Олександрівни  Світличної надзвичайну роботу велику веде по вдосконаленню матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я.  Уже сьогодні для нас обласна адміністрація закупила ендоскопічне обладнання з відеосистемою. Це сучасний гастродуоденоскоп і колоноскоп з системою відеофіксації. Це для нас було надзвичайно важливо. Це за нашим проханням, за нашим зверненням було зроблено.

Харківський обласний госпіталь ветеранів війни має 4  відділення,  це  250 ліжок. Впродовж року стаціонарне лікування тут надають п’ятьом з половиною тисячам осіб – учасникам, інвалідам, дітям війни, ветеранам Афганістану, локальних війн та учасникам бойових дій в зоні проведення АТО й операції Об’єднаних сил.

 Ольга Шевченко.