Процес призову за умов карантину зазнав змін

18 Березня 2020

Через карантин в Україні змінюються терміни  весняного призову юнаків на військову строкову службу. Втім це не єдина особливість нинішньої призовної кампанії.

Відповідно до Указу Президента і закону про військовий обов’язок і військову службу, призов здійснюється два рази на рік – восени та навесні. Відповідно до закону, у березні здійснюються підготовчі заходи, тобто виклик призовників до військових комісаріатів, співбесіди  і проходження медичної комісії. У квітні, травні та  червні сформовані команди призовників відправляють до частин Збройних Сил України та  інших військових формувань. Так зазвичай  проходить призовна кампанія, але наразі, в умовах оголошеного в країні карантину, цей процес зазнав певних змін.

Юрій Калгушкін, військовий комісар Харківського обласного військового комісаріату

У зв’язку з тим, що у державі введений карантин двома постановами Кабміну та здійснюються заходи по недопущенню коронавірусу, Генштаб ЗСУ прийняв рішення здійснювати відправки не у квітні, а у травні-червні. Зараз ми не викликаємо призовників до районних міських військових комісаріатів для вивчення і проходження медичної комісії, вивчаємо призовні ресурси за особовими справами, а починаючи з 1 квітня, буде ще додаткове розпорядження, почнемо викликати, а відправки будуть здійснюватися у травні-червні, тобто переноситься на місяць призов і відправка призовників до військових частин.

Тож, якщо раніше відправлення призовників відбувалось впродовж трьох місяців, цього разу доведеться впоратися за два. Харківщина із таким завданням впорається, –  переконують в обласному військкоматі. Згідно планового завдання, визначеного Урядом, область під час нинішньої весняної кампанії має зібрати і направити на строкову службу 1140 призовників.

Юрій Калгушкін, військовий комісар Харківського обласного військового комісаріату 

Робота розпочалася з 1 березня, на сьогодні у нас призначено по командам близько п’ятисот призовників для частин ЗСУ, Нацгвардії, Державної прикордонної служби. Але ми в телефонному режимі повідомимо, що відправка переноситься і змінюється робота військових районних комісаріатів. Прийом громадян буде перенесено, і тільки у важливих випадках, коли це стосується сімей загиблих військовослужбовців, ветеранів ЗСУ, самих військовослужбовців, які приймали участь в АТО, ООС, безумовно будемо приймати.

Не так давно у Харківському обласному військоматі почала діяти гаряча телефонна лінія. Номери вказані на офіційному сайті відомства та на сторінках у соціальних мережах. Тож отримати відповіді на питання, які хвилюють, можна і телефоном. За період роботи call-центру військовим неодноразово доводилося роз’яснювати  дозвонювачам  нові умови призову на службу, адже у січні цього року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про призов  на строкову військову службу громадян, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку. Проте призов  юнаків, молодших за 20 років  здійснюватеметься винятково на добровільній основі,  –  говорить заступник обласного військового комісара Олександр Томашевський.

Олександр Томашевський, заступник Харківського обласного військового комісара

18-19 років – ми будемо призивати за їхнім бажанням. Рішення про призов даних громадян буде приймати районні міські призовні комісії, які створюються при районних військових комісаріатах. На розгляд цієї комісії призовникам буде надаватися відстрочка, якщо призовник не бажає проходити строкову військову службу, вступає у навчальний заклад або інші випадки, про які призовник буде висловлюватися на призовній комісії, коли його запросять.

Призовники 18-19 років, якщо вони не мають права на відстрочку, повинні всі з’явитись до районних призовних комісій і надати відповідні документи для вістрочки. Якщо вони не мають права для відстрочки, вони повинні пройти медичну комісію. У разі, якщо даного  призовника визнають придатним до військової служби, призовна комісія розгляне його питання щодо надання йому відстрочки на строкову призовну службу до 20-ти років.

Олександр Томашевський, заступник Харківського обласного військового комісара

Призовники призиваються на строкову військову службу у 18-19 років  тільки за заявою. Без заяви ми даних призовників не відправляємо проходити військову строкову службу.

Відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районних призовних комісій за сімейними обставинами, станом здоров’я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності. Серед тих, хто права на відстрочку не має також не всіх беруть до військових лав.

Олександр Томашевський заступник Харківського обласного військового комісара

Основне завдання призовної кампанії – це відправити призовників, які найбільш мотивовані для проходження військової служби. Небажаючих проходити військову службу ми стараємося не відправляти. Для цього ми завіюємо більше призовного ресурсу, щоб виявити таких призовників, які хочуть набути якусь військову облікову спеціальність, щоб ми знали, що це наш мобілізаційний ресурс у випадку якогось загострення.

А ось за ухиляння від служби, за несвоєчасну явку або ненадання інформації про зміну місця реєстрації та проживання законом передбачені не тільки штрафи, а й кримінальна відповідальність.

Олександр Томашевський, заступник Харківського обласного військового комісара

Ще стаття 335 КК України. Це ухилення від призову на військову строкову службу. За осінній призов по місту Харків та Харківській області у нас 32 призовника занесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань. Із них один вже засуджений. Один – кримінальне провадження знаходиться на розгляді в суді.

Оксана Кириченко, Ольга Шевченко, Віктор Сєріков.