Проблеми людей без громадянства обговорили на Харківщині

6 листопадаа 2019

Проблеми осіб без громадянства обговорили на Харківщині. У світі наразі нараховується понад 10 мільйонів осіб без громадянства. В Україні їх близько 35 тисяч. Що є причиною такої статистики та що робити людям, які не мають громадянства – розповіли представники Агенції ООН у справах біженців у Харкові.

Дойна Гуріцан на початку 90-х приїхала в Україну разом з батьками на постійне місце проживання. Втім, через проблеми у родині, а за зізнанням Дойни, її сім’ була не дуже благополучною, увесь цей час жінка жила без документів, тож фактично була особою без громадянства. Влітку вона звернулася до Державної міграційної служби. Жінка отримала громадянство тієї країни, на яке мало право:

Дойна Гуріцан, громадянка Молдови

В августе я получила гражданство Молдавии, а 14 октября уже поехала в Молдавию, получила свой паспорт, 30-го числа приехала из Молдавии со своим паспортом, неожиданно быстро на тот момент, что я давно живу без гражданства и без паспорта. Теперь у меня уже есть больше возможностей.

Серед основних причин наявності осіб без громадянства в Україні, на думку представників Агентства ООН у справах біженців: розпад СРСР, випадки дискримінації по відношенню до деяких національних меншин та війна. З початком бойових дій на Сході країни кількість людей без громадянства у державі збільшилась. Це є дуже серйозною проблемою, оскільки особи, які не мають громадянства, фактично не мають можливості реалізувати будь-які свої права:

Вартан Мурадян, молодший офіцер Агентства ООН у справах біженців в Харківській області 

Можна сказати, що ці люди не існують, дійсно, юридично, їх не існує, тобто вони існують нелегально. Наша організація вважає, що всі люди мають бути визнаними людьми, вони мають мати свої права та можливості їх реалізувати на будь-якій території, тому необхідно робити все, для того, щоб викориніти це поняття і взагалі зупинити цю ситуацію.

В Україні, і на Харківщині, зокрема, є особи, які досі живуть з паспортами колищнього СРСР. Ці люди, кажуть представники ООН у справах біженців, часто переховуються по віддалених селах.

Оксана Желанова, адвокат проекту з безгромадянства БФ «Право на захист» 

Хоча здається, що ми живемо в цивілізованому суспільстві, але ці люди з радянськими паспортами, мають своїх дітей, у яких немає паспортів, а у кращому випадку – свідоцтво про народження, ці діти вже мають своїх дітей, які вже, в свою чергу, не мають навіть свідоцтва про народження. Страшно буде, якщо уявити, що буде, якщо нічого не відбудеться, нічого не виправиться.

Особам без громадянства представники Агентства ООН у справах біженців радять звертатися до Державної міграційної служби. Фахівці кажуть – не слід боятися видворення з території держави, оскільки особу, яка не має жодних документів, технічно видворити за межі України не можна, оскільки жодна країна її у цьому випадку не прийме.

Ірина Дергоусова, Віктор Сєріков.