Проблемні питання з переливанням крові обговорювали сьогодні у Харкові

12 Вересня 2019

Проблемні питання переливання крові обговорювали сьогодні у Харкові. У місті відбулась наукова конференція, присвячена питанням транфузіології. Захід приурочили до  80-річчя Харківського обласного центру Служби крові. Його учасниками стали представники Міністерства охорони здоров’я, Служби крові та закладів охорони здоров’я з усієї України.

Харківська область займає одне з провідних місць в Україні за здачею донорської крові. Служба крові є однією з найпотужніших в Україні. На сьогодні у обласному центрі Служби крові  15-ть відділень, з них 5 – у Харкові і 10 –  у районах області. У області  більше 6 тисяч кадрових донорів,  які забезпечують понад 50% всіх донацій по Харківщині. З 80-річчям Харківський обласний центр Служби крові привітав заступник глави області Михайло Черняк:

Михайло Черняк, заступник голови Харківської облдержадміністрації 

Ми знаємо, наскільки важливий цей центр – Служба крові. Ми знаємо сьогодні, що наш центр є одним з найпотужніших.    Центр сьогодні працює в штатному режимі, забезпечує препаратами крові, плазмою, тобто всі потреби не лише нашого регіону і й найближчих регіонів. Дуже важливо і цінно, коли ми згадуємо, коли врятовані життя людей.

Особливо потреба у препаратах крові загострилася з початкових бойових дій на Сході країни, оскільки до Харківського військового шпиталю почали надходити на лікування поранені. Починаючи з 2014 року, жодної затримки з наданням крові та її компонентів не було – розповіли у обласному військовому шпиталі:

Євген Скиба, заст нач. військово-медичного клінічного центру Північного регіону

Близько 25 тисяч пройшло в нас поранених, хворих через центр, з них 2, 5 тисячі отримали трансфузії з крові, її компонентів в нас, в центрі за 5 років війни. Люба наша заявка, котру ми надаємо до центру, вона опрацьовується негайно, ми отримуємо кров, у нас затримок ніколи не було.

Харківська служба і минулі роки, і зараз є новатором з впровадження сучасних технологій.  У минулі роки це було визначення груп крові, інфекційна безпека, імуноферментний метод – вперше за цими стандартами почали працювати  саме у Харіквській області. Останніми роками у Службі крові області перйшли зі скляної тари на пластикову – це більш сучасний і безпечний метод. Цьогоріч у Службі крові запровадили метод полімеразно-ланцюгової реакації:

Вадим  Яворський, головний лікар Харківського обласного центру служби крові 

Це європейський золотий стандарт тестування донорської крові на інфекції. Якщо метод імунолюмінісцентний,  він виявляє реакцію організма на якісь інфекції, і ця реакція організму проявляється на 20-й, перший, третій місяці – залежно від інфекції, то метод ПЛР він виявляє білок, саму  інфекцію, сам інфекціний агент, і дозволяє виявити в організмі людини в перші дні попадання в організм донора.

А це, кажуть у Службі крові, дозволяє виконати головне завдання, яке стоїть перед Службою крові – забезпечити безпеку від донора до реципієнта. Наступна новація, яку хочуть запровадити у Харківському обласному центрі Служби крові – це клінічна трансфузіологія, завдяки ньому відбуватиметься опромінення плазми крові, що дозволить вбивати всі віруси, які в ній є. А відтак забезпечить ще більш високу якість препаратів крові, що гарантуватиме ще більший захист здоров’я людей, яким переливать кров.

Ірина Дергоусова, Євген Сєріков.