Підприємці проти розширення сфери обов’язкового використання касових апаратів

29 листопадаа 2019

Біля стін Верховної Ради підприємці планують провести акцію SaveФОП. Акція – відповідь на законопроекти, що вводять фіскалізацію ФОПів, ухвалений наприкінці вересня Верховною Радою та підписаний Президентом у жовтні. Детальніше – у сюжеті.

Нагадаємо, у жовтні Президентом були підписані закони, які розширюють сферу обов’язкового використання касових апаратів і програмних реєстраторів для малого бізнесу, а також вводять механізм кешбеку. Завдяки останньому покупець зможе скаржитись на видані їм з порушенням чеки, і отримувати частину сплачених податковій штрафів за результатами скарги.

Як йдеться на сайті Президента, нововведення зокрема, спрямовані  на захист легального бізнесу від недобросовісної конкуренції, виведення з «тіні» частки готівкових розрахунків, «сірого» товару, та  контроль за розрахунковими операціями з боку держави. У той же час ухвалення таких законодавчих змін викликало хвилю обурення у підприємців, які вже неодноразово виходили на протестні акції до офісу Президента:

Олександр Чумак, президент «Асоціації приватних роботодавців»

Эти законопроекты полностью нивелируют упрощенную систему налогообложения, потому что вводят дополнительный учет, они вводят обязательное использование для некоторых категорий кассовых аппаратов, 01:08 а также водят норму кэшбека, которая включает возможность давления уже не только со стороны налоговой, которая получает право при введении фискализации, 01:20 но и от недобросовестных покупателей. Некоторые люди этой нормой будут пользоваться для собственного обогащения.

Підприємці говорять – вони категорично не згодні з тим, що ці законодавчі норми – спосіб боротьби з детенізацією і контрабандою, оскільки вони розповсюджуються лише на тих підприємців, які працюють легально. Крім того, обсяг контрабанди наразі оцінюється у понад 300 мільярдів гривень на рік, і цей обсяг контрабанди провести через ФОПи неможливо – каже Олександр Чумак.

Олександр Чумак, президент «Асоціації приватних роботодавців»

Мы считаем, что принятые нормы просто-напросто являются лоббистскими и удовлетворяют запросы конкретной группы лиц, которая на этом будет иметь дополнительный заработок, и мы на этом настаиваем.

Підприємці вважають – законодавчі нововведення щодо ФОПів матимуть негативні наслідки для мікро- і малого бізнесу.

Олександр Чумак, президент «Асоціації приватних роботодавців»

Эффект скорее всего будет негативный, т.к любое усложнение администрирования для микро- и малого бизнеса увеличивает административные расходы. Это расходы, которые бизнес несет в связи с необходимостью выполнения существующего законодательства. Микро- и малый бизнес его административные расходы составляют от 5 до 8 процентов от всего оборота в отличие от крупного бизнеса. Бизнес должен будет их покрыть.

Це, вважають підприємці, призведе до підвищення цін на товари та послуги, що продає або надає малий бізнес. Хто не зможе конкурувати, або піде у тінь, або припинить свою діяльність. Підприємці говорять – вони домагатимуться скасування ухвалених нововведень, оскільки норма може торкнутися від 200 до 500 тисяч ФОПів додатково, а відтак призвести – до їх масового скорочення.

Ірина Дергоусова, Євген Сєріков