Перший етап реформи децентралізації вийшов на фінішну пряму

2 Грудня 2019

Реформа децентралізації триває в Україні з 2014 року. За цей період в країні створено понад 800 об’єднаних територіальних громад, які перейшли на прямі взаємини з Державним бюджетом, отримали  ширші повноваження та обов’язки. Процес об’єднання має бути завершеним до наступних місцевих виборів. Отже, громади, які досі самостійно не виявили бажання об’єднатися із сусідніми, об’єднають за рішенням Кабміну.

Діана Баринова експертка з питань децентралізації

Не може бути, що половина країни живе в об’єднаних громадах, а для половини країни працюють районні державні адміністрації. Потрібна єдина модель, єдиний підхід. То, звичайно, завершити потрібно реформу, об’єднати людей зверху.

Але ще є час, щоб  об’єднатися добровільно, говорить Діана Баринова. Адже постанова Кабміну про автоматичне об’єднання громад  поки тільки  у процесі підготовки. Втім навіть, якщо деякі громади ще встигнуть заявити про   добровільне  об’єднання, вибори рад та голів там пройдуть не раніше загальних місцевих виборів.

Діана Баринова, експертка з питань децентралізації

ЦВК вже не буде призначати вибори. А швидше за все це вже будуть вибори чергові, для всіх.  На одній базовій основі. В об’єднані громади.  А для того, щоб зробити вибори в об’єднані громади, в усі – то вони повинні або самі об’єднатися, або їх об’єднаэ постанова Кабміну.

Отже всі без винятку громади зрештою будуть об’єднані. Умови  і якість життя людей при цьому не має стати гірше – це головна філософія реформи. Проте, ті громади,  що об’єдналися добровільно, і першими отримали від держави  бонус у вигляді грошової субвенції на розвиток інфраструктури. Тепер така підтримка для новостворених громад не передбачена.  Але справа не тільки в цьому.

Діана Баринова, експертка з питань децентралізації

Коли об’єднується громада, в  цей процес включаються мешканці. Вони включаються в життя і це є основною рушійною силою децентралізації.  Бо якщо хтось би давав команду об’єднуватись,  або  хтось зверху об’єднував, це не було б рішенням громади. Це основна філософія децентралізації.

На Харківщині, згідно перспективного плану має бути 59 об’єднаних територіальних громад. Сьогодні їх 23. В області залишається 12 районів, де не створено жодної об’єднаної територіальної громади. Регіон посідає 14-ту сходинку з 24-х областей за кількістю ОТГ.

Діана Баринова, експертка з питань децентралізації

Не перші і не останні. Золота середина. Перше місце по спроможності, бо не було малесеньких громад, не було громад менше 5000 осіб  населення. Це важливий фактор, особливо сьогодні, коли на рівні Мінрегіону точиться дискусія про те, що маленькі громади будуть об’єднувати, щоб вони були спроможні. Ми сподіваємося, що  Харківщину мине ця проблема.

Та реформа з децентралізації створенням об’єднаних територіальних громад не завершиться, говорить експертка. Далі Україна має перейти до другого етапу реформи – об’єднання та оптимізації районів.

 Ольга Шевченко.