Обережно: кліщі! У Харкові відмічають сплеск звернень до лікарень

Обережно: кліщі! У Харкові відмічають сплеск звернень до лікарень
11 Травня 2018

Медики відмічають сплеск звернень харків’ян та жителів області з приводу укусів цими паразитами. Фахівці говорять – нині пік сезону, він триватиме і у червні, і закликають людей бути обережними на природі. На полювання на кліщів разом з ентомологами відправились і наші кореспонденти.

Харків’янка Лариса Сінявіна не з розповідей знає, що таке кліщі. Нещодавно їй довелося пройти курс профілактичного лікування. Причина – кліщ, якого жінка виявила після прогулянки. Він був зараженим лайм-бореліозом.

Лариса Сінявіна

Была такая ситуация у меня, когда я обнаружила в волосах клеща, он был в волосах, не был прикреплен, я его сняла, отнесла в лабораторию, он оказался инфицированный и мне пришлось пропить таблетки. Слава Богу, все прошло.

Жінка розповідає: постійно оглядає і чотирилапого улюбленця – бігля Ханні. Робить це після кожної прогулянки, аби на тварині не залишились кліщі:

Лариса Сінявіна

Когда ее приносим, обязательно просматриваем уши, лапы, хвост – все просматривается и, если такое бывало, против часовой стрелки его выкручивать.

Лише за квітень у Харкові та області медична допомога через укуси кліщів знадобилась близько 180 людям, з них майже половина – діти до 14 років. І вже у першій декаді травня фахівці відмічають сплеск звернень – укусів у десятки разів більше порівняно з квітнем. В обласному лабораторному центрі прогнозують – кількість випадків укусів кліщами за травень-початок червня може сягнути тисячі. Фахівці обласного лабораторного центру постійно моніторять ліси, лісопарки регіону на наявність цих паразитів. На одне таке дослідження разом із фахівцями вирушила і наша знімальна група.

Геннадій Ткач, ентомолог лабораторії особливо небезпечних інфекцій Харківського обласного лабораторного центру

Метод учета клещей «на флаг». Флаг цепляется на палку, это отрез светлой материи, на котором достаточно хорошо видны клещи. Флагом протягивают по траве, по земле. За соответствующее движение клещи считают, что это – живой объект и цепляются на флаг.

Геннадій Ткач ретельно проводить прапором по рослинах, землі. Десять хвилин полювання на кліщів у Лісопарку, і на тканині видний неозброєним оком маленький кліщ – німфа.

Геннадій Ткач, ентомолог лабораторії особливо небезпечних інфекцій Харківського обласного лабораторного центру

Нимфа для того, чтобы стать взрослой, должна напиться крови. Часто приносят к нам на исследование клещей с детей – нимфы, поскольку у них кожа мягче, чем у взрослых, хотя на взрослых они также могут присасываться.

Досліджуючи у квітні ліс поблизу П’ятихаток, він лише на 2-х кілометрах виявив більше 40 кліщів, розповідає ентомолог. Найбільше інфікованих кліщів у Лісопарку, в районі П’ятихаток, розповідають фахівці. У травні люди починають активно виїжджати на природу, а кліщі в цю пору року вже активні, і як наслідок – зростає кількість звернень з приводу укусів цими паразитами.

Ганна Сухорукова, зав.відділенням особливо небезпечних інфекцій Харківського обл. лабораторного центру МОЗ України

На сьогодні з тих, хто звернулись к нам на дослідження кліщів, знятих як з дітей, так і дорослих, вже отримано 20 позитивних результатів, це як бореліоз виявлений, так і анаплазмоз.

Початок захворювання на них може бути схожим на низку інших хвороб – загальне нездужання, підвищена температура, погане самопочуття. На місці укусу у середньому через 10-14 днів з’являється кільцеподібне висипання, яке може збільшуватись та переміщуватись. Фахівці говорять – відправляючись на природу, бажано вдягнути одяг з довгими рукавами і не ходити босоніж. На прогулянці потрібно кожну годину-дві оглядати себе і робити це після повернення додому. У випадку ж знаходження кліща краще не знімати його власноруч, а звернутись до медиків. Потім дослідити кліща на наявність небезпечних хвороб. Бо якщо своєчасно не лікуватись, або запізно звернутись ,приміром через один-два місяці після укусу захворювання переходять у хронічну форму, яку вкрай складно лікувати. Зокрема, це може призвести до ураження суглобів,печінки, нирок, захворювання крові.

Ірина Дергоусова, Дмитро Поздняков