Новообрані обласні  депутати, призначивши чотирьох заступників голови облради, порушили закон

18 Грудня 2020

Минулого тижня новообрані обласні  депутати призначили голову обласної ради та його заступників. Їх аж чотири, замість двох дозволених. Подробиці – в сюжеті.

Депутати обласної ради восьмого скликання на своїй першій сесії не приймали бюджет наступного року, а вирішували кадрові питання. Замість Сергія Чернова керувати обласної радою обрали депутати представника “Слуги народу” Артура Товмасяна. Він одразу висунув на голосування кандидатури своїх заступників – аж чотирьох замість двох. Посаду першого заступника отримав депутат від фракції “Блоку Кернеса – Успішний Харків!” Альберт Кононенко, а Валерія Мураєва, Тетяна Біловол (“Блок Кернеса – Успішний Харків!”) і Андрій Малиш (ОПЗЖ) стали заступниками. Хоча це не передбачено Законом “Про місцеве самоврядування в Україні” – говорять юристи.

Павло Романюк, радник з юридичних питань Громадянської мережі “Опора” 

Закон «Про місцеве самоврядування», він чітко вказує в статтях 55 і 56, що облрада обирає першого заступника і заступника голови обласної ради, вживаються терміни в однині, тому трактувати чинний закон, що він не обмежує кількість заступників, ми не можемо.

Тобто, депутати обласної ради повинні були обрати першого заступника і заступника. При цьому, Верховною Радою була ратифікована Європейська хартія місцевого самоврядування, яка говорить, що “без шкоди для більш загальних законодавчих положень органи місцевого самоврядування повинні мати можливість визначати власні внутрішні адміністративні структури з урахуванням місцевих потреб і необхідності забезпечення ефективного управління”.

Павло Романюк, радник з юридичних питань Громадянської мережі “Опора”

Обласна рада обирає першого заступника і заступника, а не заступників, однак хартія говорить – якщо положення не шкодить закону, то такі визначення кількості посад може відбуватися на розсуд місцевих потреб та спільних інтересів та більш ефективного управління. На що я хочу звернути увагу – що без шкоди більш загальним законодавчим положенням це питання інтерпретації та оцінок, можна інтерпретувати і так, і так.

Варто зауважити, що в минулому скликанні у голови обласної ради Сергія Чернова був перший заступник і заступник, як того і вимагає українське законодавство. Вільно трактувати закон  вирішила і Вінницька облрада –  також уперше обрала окрім першого заступника ще трьох. При цьому, в місті-мільйоннику Львові, як і диктує закон, перший заступник і заступник обласної ради. Але це ще не все. У Харківській обласній раді новообране керівництво в перший день роботи отримало надбавку за “інтенсивну працю”. Новообраному голови Харківської обласної ради Артуру Товмасяну виплачуватимуть надбавку за 1 ранг посадової особи місцевого самоврядування, щомісячне преміювання в розмірі 40% окладу, надбавку за особливий характер роботи та інтенсивність праці у розмірі 90% окладу, щомісячну надбавку за вислугу років в розмірі 15% окладу та надають матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення. Майже такі привілеї до основної заробітної платні мають і його чотири заступника.

Анна Почапська, Євген Сєріков