На Харківщину прибула американська астронавтка

9 Жовтня 2019

До України завітала американська астронавтка Гайдемарі Стефанишин-Пайпер. Її візит відбувається з нагоди святкування Всесвітнього тижня космосу.  Сьогодні астронавтку зустріли в Харківській обладміністрації.

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер – восьма жінка-астронавтка NASA, яка вийшла у відкритий космос, і перша жінка, яка розгорнула український прапор на орбіті.

Марк Беккер, перший заступник голови Харківської облдержадміністрації

Ми дуже вдячні, що ви тут, знайшли в своєму графіку час для відвідин Харківщини.  Ми дякуємо, що ви розгорнули у відкритому космосі прапор України. Це було дуже добре і несподівано для всієї України.

Перший заступник губернатора розповів про науковий та промисловий потенціал Харківщини. Такі підприємства, як «Хартрон» та «Комунар» продовжують працювати за космічним напрямком.  До того ж понад 20 космонавтів – вихідці з Харківської області. Візит астронавтки організували представники Посольства США в Україні.

Майкл Хакетт, заступник аташе з питань культури та освіти Посольства США в Україні

Від імені Посольства США дякую за зустріч з нами та прошу передати найщиріші привітання губернатору. Цей тиждень є Всесвітнім тижнем космосу, і ми дуже раді привезти до вас пані Стефанишин-Пайпер, щоб відзначити усі досягнення, що були результатом нашої кооперації у всіх сферах  науки, освіти та культури.

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер із задоволенням приїхала до України, адже в неї – українське коріння.

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, астронавтка NASA

Мій батько – виходець з України, зі Львівської області, він приїхав до США, зустрів мою маму, вони створили сім’ю і виховали мене. Це прекрасно – мати можливість приїхати на землю, де був народжений мій батько.

Гайдемарі закінчила Масачусетський технологічний інститут, після чого її прийняли до корпусу американських астронавтів, перший політ вона здійснила у 2006 році. Каже – як жінці в NASA, де до неї вже працювали 25 колежанок, їй вже легко було робити кар’єру, найважче далось навчання.

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, астронавтка NASA

Набагато важче було навчатися на факультеті інжинірингу, де жінки складали буквально 20% від всього класу і найважче було в школі ВМС, де була дайвером і взагалі, напевно, єдиною жінкою. Але я росла з чотирма братами, тому звикла.

Мета візиту гості – поспілкуватись з українськими студентами, заохотити їх вивчати точні науки.

Анатолій Бабічев – заступник голови Харківської облдержадміністрації

Це дуже важливо, адже маємо найбільш потужний аерокосмічний комплекс, заклади вищої освіти, наукові установи. Ми переживаємо не дуже легкі часи, не всі підприємства працюють у повну силу, і ще одна проблема – популяризація вивчення науки серед молоді – математики, фізики, інженерії. Для нас дуже важливо зробити так, щоби молодь пишалась нашими досягненнями і показувала, що розвиток космосу дуже важливий.

У Харкові астронавтка зустрінеться зі студентами НТУ «ХПІ» та Національного аерокосмічного університету «ХАІ», відвідає деякі підприємства галузі. Протягом тижня, що триватиме візит,  астронавтка завітає до Львова, Києва та Житомира.

Оксана Кириченко, Віктор Сєріков.