На Харківщині провалена реалізація програми «Велике будівництво»

19 Лютого 2021

На Харківщині зривається реалізація програми «Велике будівництво». Більша частина об’єктів, які на час включення до програми були на високій стадії готовності, досі не введені у експлуатацію. Через це жителі області не можуть отримати низку необхідних їм послуг. Експерти переконані – це говорить, у першу чергу, про некомпетентність влади. Подробиці – далі.

На те, що на Харківщині фактично зривається реалізація програми «Велике будівництво» звернула увагу народна депутатка України Юлія Світлична. За часів її губернаторства у всіх районах Харківської області було ініційовано будівництво низки соціально важливих об’єктів. Чимало з них, які були вже на  стадії готовності, з приходом нової влади, внесли до програми «Велике будівництво». Нині ж більшість цих об’єктів так і залишилась не відкритими – про це Юлія Світлична написала на своїй сторінці у «Фейсбук»:

Юлія Світлична, народна депутатка України

У Харківській області з 15 об’єктів, які були включені на 2020 рік до програми «Велике будівництво», 11 і досі не введені у експлуатацію! З жовтня взагалі жодного об’єкту не здано. І це при тому, що більшість об’єктів при включенні до програми мали будівельну готовність від 50% до 95%. Вся відповідальність за зрив «Великого будівництва» у Харківській області – на обласній адміністрації, оскільки центральна влада виконала свої обов’язки і профінансувала будівництво цих об’єктів.

Один із яскравих прикладів зриву програми «Велике будівництво» – дитячий садок у Близнюках. Його реконструкцію розпочали ще 5 років тому, роботи проводились коштом області та Державного фонду регіонального розвитку.  Готовий на 100% дитячий садок мав прийняти дітей ще наприкінці 2019-го року. Втім, обласні чиновники не поспішають з відкриттям.  Хоча зведений за всіма сучасними вимогами дошкільний заклад мав вирішити гостру проблему з нестачею місць у дитсадках Близнюків. Адже у чергу на дитсадок тут стоять роками:

Юлія Світлична, народна депутатка України

У 19-му році його потрібно було відкривати і він був по паспорту вже готовий, і на 100% відремонтований, збудований і готовий. Зараз вже більше ніж 5 місяців з незрозумілих причин його не можуть ввести в експлуатацію. Діти чекають, батьки вже зневірились, а чиновники нічого не роблять для того, щоб ввести в експлуатацію і відкрити цей гарний дитячий садок.

Причина такої ситуації – коли фактично готові чи з високим ступенем готовності об’єкти, на які давно очікували жителі Харківської області, не вводяться у експлуатацію, криється у некомпетентності обласної влади – переконаний екс-заступник директора Департаменту капітального будівництва облдержадміністрації:

Володимир Норчак,   екс-заступник директора Департаменту капітального будівництва Харківської облдержадміністрації

Ця ситуація, на даний момент все залежить від попереднього керівника обласної державної адміністрації і, відповідно, – профілюючих заступників, тому що ті об’єкти, які були вже від 65 до 90% були готові на кінець 19-го року, ми не змогли здати у експлуатацію протягом 20-го року.  Є проблема в ДАБІ, тому що ДАБІ не працює з березня минулого року фактично, плюс ті об’єкти, які були готові, їх потрібно просто здати, ніхто ними не займався, які і іншими. Чому? Тому що абсолютний непрофесіоналізм йде у Департаменті капітального будівництва.

Об’єкти у рамках «Великого будівництва» не вводяться в експлуатацію, не зважаючи на те, що державою виділено фінансування – кажуть експерти. Отже, переконані вони – причина – гальмування цього на рівні обласної влади, і зі зміною очільника області, на їх думку, ситуація не покращилась:

Олена Бугло, політична експертка

Це лише некомпетентність влади, яка не спроможна це зробити. На регіональному рівні було змінено керівництво облдержадміністрації, але ми досі не побачили… достатньо великий пройшов –  з листопада минулого року, – якщо попередній голова обласної адміністрації був не спроможний, його зняли з цієї посади, але зараз ми також це не бачимо, на кінець року кошти були витрачені, але це називається неефективне використання державних коштів, коли кошти витрачаються, об’єкти не здані в експлуатацію. Пояснення цьому об’єктивного немає. Це лише суб’єктивне пояснення, коли людина, державний політик, не спроможний виконувати свої посадові обов’язки.

І коли  об’єкти «Великого будівництва» Харківщини, які вже встигли стати довгобудами, будуть нарешті введені у експлуатацію – невідомо. Отже жителям області доведеться і надалі чекати, коли влада нарешті зверне увагу на їхні проблеми.

Марина Іванова,  Євген Сєріков