На Харківщині пройдуть масштабні гуляння на честь Івана Купала

2 Липня 2019

Занурення у народні традиції. 6 липня на Харківщині, на території Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди за підтримки Харківської облдержадміністрації відбудеться масштабне свято – «Містерії Купала з Григорієм Варсавою». Які цікавинки у програмі заходу – дізнавались наші кореспонденти.

Свято Івана Купала – одне з наймістичніших, найулюбленіших і найдавніших свят нашого народу, з ним пов’язано чимало легенд і обрядів:

Cвітлана Коновалова, зав. лабораторією нематеріальної культурної спадщини обл. орг-методичного центру культури і мистецтва

У традиційній українській культурі і культурі сусідніх народів і навіть віддалених країн це – одне з найбільш вагомих головних свят року, оскільки до зміни календаря воно припадало на найкоротшу ніч року і відповідно – на найдовший день року. Наші пращури вважали цей день апогеєм певним року, часом буйства всієї природи, максимальної повноти життя.

Івана Купала традиційно відзначається на Харківщині – в усіх районних центрах і в багатьох селищах  області 6 липня відбудуться концерти, театралізовані виступи, різноманітні майстер-класи, розповіді про свято, розважальні заходи. Місцем одного з наймасовіших святкувань стане територія Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди у Сковородинівці. Там свято розпочнеться 6 липня о 12-й годині і триватиме до 22-ї. Ціьогоріч воно буде ще більш масштабним, ніж у минулі роки:

Олег Яцина, начальник управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації

Традиційно на це свято з’їжджаються гості з сусідніх районів, з більшості районів Харківської області, а також – представники сусідніх областей. Я маю на увазі Сумську і Полтавську область.

На цьому святі ми підходимо в цьому році,  так би мовити, не просто розповідаючи про це свято, а роблячи якісь заходи, присвячені Івана Купала, а в нас задіяні будуть на цей раз і професійні колективи, і не лише аматорські колективи з районів. Зокрема, наш Великий академічний ансамбль пісні і танцю – один із найкращих колективів такого жанру.

Свою музичну майстерність продемонструють близько 40 колективів з різних районів області. Втім це далеко не усі цікавинки свята – у програмі – показ мод, літературний вечір, козацькі розваги, майстер-класи на різний смак, зокрема, з виготовлення ляльок-мотанок, гончарства, розпису. Одна з родзинок – навчання плетінню вінків:

Олена Рибка, зберігачка фондів Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди

Плетіння вінків буде не просто, як така атракція – як собі складати ті квіти до купи, щоб було красиво на голові, а ще й з освітньою програмою від Харківського літературного музею – що таке вінок, чому вінчали на царство, чому вінок був своєрідною жертвою, чому жінка, коли йшла до шлюбу, то мала з вінком попрощатися, і що потрібно робити з вінком на Івана Купала – не просто собі сплести і покласти, як сувенір зі свята, а правду, розуміючи глибинну історію, і що він вам може додати додаткові бонуси.

Крім того, у рамках купальських заходів у Сковородинівці представлять новий туристичний маршрут «Стежками мандрівного філософа», присвячений Григорію Сковороді. Він розроблений, зокрема, за підтримки управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації. Маршрут охоплює три області – Харківську, Сумську та Полтавську.

Валентина Холодок, директор обл. комунального закладу «Харківський обласний оганізаційно-методичний центр туризму»

Він починається у тому місті, де народився філософ Григорій Сковорода – це Черніха і закінчуєтться в тому місці, де він знайшов спокій – саме на нашій Слобожанській землі.  Ми вперше пропонуємо туристам подолати маршрут протяжністю понад 700 кілометрів – це той шлях, яким ходив пішки філософ, звичайно, наш маршрут не повністю пішохідний, здебільшого він транспортний, але в кожній області передбачені такі ділянки шляху, які туристи ходитимуть пішком.

У вечірній програмі «Містерій Купала» – театралізоване дійство, файєр-шоу, феєрверк, та звісно, пускання вінків. Впродовж всього дня на території музею Сковороди можна буде скуштувати традиційні українські страви та зробити фото на пам’ять у тематичних фото-зонах. У програмі свята  і заходи для малечі.

Ірина Дергоусова, Макс Артамонов