Минуло 100 днів з дня відкриття ринку землі в Україні

19 Жовтня 2021

Минуло 100 днів відкриття ринку землі в Україні. Як почалась земельна реформа на Харківщині – дивіться у наступному сюжеті.

В Україні 1 липня відкрили ринок обігу землі сільськогосподарського призначення. Відтепер і до 2024 року купувати землю з обмеженням в сто гектарів можуть тільки фізособи-громадяни України. За загальною площею сільгоспземель – майже 2,5 мільйони гектарів, площею ріллі та якістю грунтів Харківщина посідає третє місце в Україні. На сьогодні в області уклали понад дві тисячі договорів щодо продажу понад 8,5 тисяч гектарів землі – це 12% від загальноукраїнського показника. Вартість одного гектару – від 30 до 50 тисяч. Наразі на ціноутворення найбільше впливає площа ділянки, а не якість грунту чи місцина, де вона розташована.

Вікторія Рєпіна, заст. нач. ГУ Держгеокадастру в Харківській області

На сьогодні ми не можемо об’єктивно сформувати вартість паю, земельної ділянки, і вона більше продається за площею, продаються десь недооцінені ділянки будуть, це дасть можливість, щоби виросла ціна ділянки.

Сергій Цвєтков – вчений-агроном, у 89-му році один з перших в Харківській області створив сільськогосподарський кооператив, в якому згодом було утворено 4 фермерських господарства, вирощували переважно овочі. Розповідає – свого часу бізнес приносив прибуток, тепер все подорожчало, – добрива, техніка, робоча сила, а зі збутом проблеми – ринок перенасичений. Тож на його думку, скуповувати землю можуть великі фермерські господарства, у дрібних фермерів такої можливості переважно немає.  Щодо відкриття ринку землі у фермера однозначне ставлення.

Сергій Цвєтков, фермер

Говорят умные люди, то, что создано Господом, а не человеком, не продается, это грех, потому что продажа физическим и юридическим лицам повлечет за собой две вещи – мы буде жить в стране, которая нам не принадлежит, а купли-продажи ложатся потом на себестоимость сельхозпродукции, и платит за это покупатель в супермаркете.

Від 2024 року сільгоспземлі зможуть купувати і юридичні особи з обмеженням до 10 тисяч гектарів. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи отримають таке право тільки у тому разі, якщо українці проголосують за це на референдумі.

Сергій Цвєтков, фермер

Таким образом сельское хозяйство Украины на много-много лет станет менее конкурентноспособным на мировом рынке, потому что значительная часть затрат пойдет на переоформление и покупку земли. Это глупость и преступление перед нашими будущими поколениями и самими собой.

На думку політолога Ігоря Поліщука, головний підсумок перших ста днів – легалізація ринку землі, який до цього працював у тіні. Багато хто тепер зміг офіційно оформити право власності. Втім, якщо ринок відкриють і для іноземців, може виникнути низка негативних моментів.

Ігор Поліщук, політолог

Головна небезпека і загрози, на думку багатьох, – основні події будуть відбуватися, коли отримають доступ іноземні потужні інвестори, а там такі холдінги, що наші не зможуть з ними тягатись. Українці будуть на периферії, а основне скуплять іноземці, навіть через підставних осіб – як і зараз скуповують через оборудки.

Наслідки незадоволення українців, які не підтримують реформу у такому вигляді, можуть бути непередбачуваними – каже політолог.

Ігор Поліщук, політолог

Попереду буде перекуповування того, що купують зараз, і тут будуть проблеми – країна бідна, у військовому стані, і коли зайде потужний західний інвестор, почнуться важко передбачувані наслідки.

Оксана Кириченко, Дмитро Поздняков, Дмитро Шаталов