Музей Рєпіна, що у Чугуєві, потребує реконструкції

20 листопадаа 2020

Врятувати архітектурну пам’ятку державного значення. Одна з будівель музею Рєпіна, що у Чугуєві,  знаходиться у будівлі 19 сторіччя та давно потребує реконструкції. Втім, кошти з державної скарбниці на оновлення давно не виділялись. Через це низка експонатів зберігається у неналежних умовах, а заклад не може розвиватись. Про це – у наступному сюжеті.

Це пам’ятка архітектури національного значення, зведена 1830 року – колишні штаби військових поселень. Збудована у стилі класицизму будівля сама по собі є туристичною перлиною. До того ж у цій споруді з 2010 року знаходиться на правах оренди галерея художньо-меморіального музею Рєпіна. У музеї кажуть – споруда як найкраще підходить для розвитку культурної інституції і могла б стати другим мистецьким арсеналом. Як би не одне «але» – востаннє роботи з оновлення і то не всієї будівлі, а її частини через відсутність фінансування з боку держави проводились понад 10 років тому:

Світлана Бучаста, директорка КЗ «Художньо-меморіальний музей І. Ю. Рєпіна Харківської обласної ради

У 2010 році готували для приміщення художньої галереї 3 поверхи, за браком коштів прийшлось  тільки 1 поверх здати в експлуатацію тоді, і ці два поверхи остались недобудованими. Це такий напівпідвальний перший, на якому знаходимось, і другий, наземний поверх, то є тоже вільний. Середній поверх дореставрували і ми туди з’їхали з галереєю художньою в 10-му році.

Це напівпідвальне приміщення, в якому реконструкція зупинилась більше 10-ліття тому, нині використовується, як виставковий простір. Через зупинку робіт залишилась незавершеною система теплопостачання і вентиляції. Тих радіаторів, що є у будівлі, замало, через що витвори мистецтва – картини, графічні роботи, документи, історичні артефакти, – а загалом понад 16 тисяч експонатів – зберігаються у неналежному режимі – взимку температура знижується до +10-12 градусів:

Ольга Поманицька, зав. відділом художньої галереї КЗ «Художньо-меморіальний музей І. Ю. Рєпіна Харківської обласної ради

Сейчас главная проблема в художественной галерее – это  тяжело поддерживать температурынй режим  в экспозиционных залах. Норма 18 градусов. – А чем это чревато? – Вообще для сохранности живописи очень важно соблюдать температурно-влажностный режим, потому рано или поздно живопись может начинаться портиться.

Не оновленою через припинення робіт з реконструкції залишилася і ще одна туристична принада – оглядовий майданчик на башті, де колись знаходився годинник. Звідси – чарівний краєвид на десятки кілометрів. А це вже головна частина культурного закладу – меморіальний будинок-музей Рєпіна. У ньому можна побачити унікальні експонати – ікони Рєпіна, які наразі зберігаються лише тут. Також представлені живописні та графічні роботи всесвітньо відомого художника, його особисті речі.  І хоча  будинок оновили 2017 року, садиба надалі потребує до себе уваги:

Ольга Шевченко, заступниця  директора КЗ «Художньо-меморіальний музей І. Ю. Рєпіна Харківської обласної ради»

Ще є садиба, яку теж треба реставрувати, по-перше, це зробити майстерню, не відновити, а повністю її реконструювати, майстерні художника. За спогадами Рєпіна, був невеликий будинок, в якому він писав свої твори, це був один із таких мабуть самих плідних його років творчості.

Також у планах – проведення тут музейних занять, створення рекреаційної зони для відвідувачів. Для проведення робіт потрібні, по-перше, – кошти, по-друге – перевезення експонатів на час їх проведення до галереї. А у ній наразі немає необхідних умов для збереження експонатів.  Всі ці питання могли б вирішитись, а музей перетворитись з експозиційного простору на сучасний виставковий – переконані співробітники закладу. Єдина умова – за відсутності фінансування з боку держави головною перешкодою цьому є державна форма власності закладу. Адже за таких умов не можна ані залучати кошти обласного бюджету, ані гроші міжнародних партнерів. Тож, передача музею до комунальної власності, вважають музейники, може допомогти його  розвитку.

Ірина Дергоусова, Дмитро Шаталов