Монетизація субсидій довела свою ефективність

28 Червня 2019

У червні тисячі отримувачів субсидій  знайшли у своїх поштових скриньках квитанції зі значними заборгованостями  на спожитий газ, хоча ще місяць тому у розрахунках йшлося про переплату, що виникла за невикористану субсидію у попередній  період. Люди мали  право скористатися нею до кінця опалювального сезону. Проте, надавачі послуг після запровадження монетізованих субсидій попередні розрахунки до уваги не взяли. У Депатраменті соціального  захисту населення Харківської облдержадміністрації людей заспокоюють. Мовляв, в ситуації розібралися і помилка найближчим часом буде виправлена.

Юрій  Шпарага, директор  Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації 

Виникла колізія. Постанову, яка підписана Урядом,  по-різному розуміють надавачі послуг з газопостачання і Управління соціального захисту населення. Через це сьогодні в тих громадян, в яких була переплата, на їхнє велике здивування, вони отримали в квитанціях на оплату, в квитанціях вони отримали повідомлення  про заборгованість. Я хотів би заспокоїти тих громадян, саме тих у яких була переплата, а сьогодні вона зображена, як заборгованість, що питання сьогодні вирішується. Я думаю, найближчим часом воно буде вирішено і все буде відкореговано вже у липневих квитанціях або у серпневих.

Якщо не враховувати подібні або інші колізії, які зрештою були розв’язані, в цілому впровадження монетизації субсидій виявилося ефективним кроком, –  певен директор Харківського обласного Департаменту соціального захисту населення. Виплата живих грошей мотивує отримувачів субсидій до заощадження енергоресурсів і дає можливість на власний розсуд розпоряджатися зекономленими коштами. Наступним кроком має стати  монетизація пільг.

Юрій  Шпарага, директор  Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації 

З першого жовтня ми перейдемо на монетизацію і пільг. Але там залишиться право вибору отримувача пільг – він може залишитися на безготівковій формі розрахунків, може перейти на готівкову форму. Але пільгу гарантує держава, а надає її саме підприємство. Підприємство саме визначає, у кожного різний розмір житлово-комунальних порслуг, але і пільга тепер прив’язана до соціальної норми.  Тобто пільга у 50%, це 50% не від спожитого, а від соціального нормативу.

Про користування  громадським транспортом поки не йдеться, – наголошує Юрій Шпарага. З жовтня пільги будуть монетизовані тільки в розрахунках за  комунальні послуги. Спеціальні документи для цього пільговикам  збирати не потрібно.

Юрій  Шпарага, директор  Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації 

Нічого не потрібно. Існує Єдиний державний реєстр. У чому складність сьогодні – це привести у відповідність Єдиний державний реєстр. Раніше він заповнювався вручну. Десь буква «е» замінена на букву «и», десь м’який знак є, а десь = нема, і машина це бачить, як різних громадян. Тобто, триває  сьогодні така велика робота, ведеться Міністерством соцполітики щодо приведення реєстрів в належний стан. Ми впораємося із цим завданням і монетизація пільг розпочнеться вчасно – з 1 жовтня.

Тим часом, вже з 1-го липня в Україні буде збільшено прожитковий мінімум, слідом за яким зміниться і розмір всіх соціальних виплат.

Юрій  Шпарага, директор  Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації 

Це допомога на дітей, допомога багатодітним родинам, одиноким матерям і таке інше. Це вже введено такий порядок декілька років і незалежно від настроїв, як раніше було, могли під вибори щось додати. Сьогодні це питання врегульовано таким чином, що незалежно від суб’єктивного фактору, все прив’язано до прожиткового мінімуму. Збільшується прожитковий мінімум, збільшуються всі виплати.

Разом із виплатами, що зростають пропорційно прожиткового мінімуму, будуть збільшені і пенсії. Зокрема, жінкам за наявності стажу у тридцять років і чоловікам з тридцятип’ятирічним стажем роботи, які свого часу мали невеликі заробітки і нині отримують пенсії менші за 2 тисячі гривень.

Ольга Шевченко.