Медійники критикують урядовий законопроект про дезінформацію

31 Січня 2020

Медійники критикують урядовий законопроект про дезінформацію. Запропоновані Міністерством культури, молоді та спорту новації загрожують свободі слова і встановлюють контроль влади над українськими медіа, – таку думку  в програмі «Коментарі»  висловив харківський журналіст Павло Федосенко.

Занепокоєння Павло Федосенко висловлював ще кілька місяців тому, коли Президент  доручив Уряду підготувати  законопроект про регулювання інформаційного простору. Проте, говорить,   до останнього не вірив, що ініціатива стане реальністю.

Павло Федосенко, журналіст

Я не мог поверить в то, что в таком виде это попытаются принять. Я говорил, что не может такого быть. Я оптимист. Думал, что как-то переиначат, спорные положення уберут. Но этого не случилось, поэтому у меня никакого оптимизма уже не осталось.

У запропонованому Міністерством культури, молоді та спорту законопроекті «Про протидію дезінформації» журналіст вбачає реальну загрозу свободі слова та обмеження  можливостей для всебічного висвітлення подій в країні.

Павло Федосенко, журналіст

Прячась за этими попытками бороться с дезинформацией, что само по себе хорошо, пытаются журналистам закрутить гайки максимально. Я не помню подобных попыток за все время своей работы. Это Ассоциация профессиональных журналистов создается, и любой журналист, который хочет работать в зоне АТО, на месте каких-то чрезвычайных ситуаций, который хочет пользоваться благами, что предусмотрены законодательством для журналистов, он должен будет получить карту члена этой Ассоциации.

Членство в Асоціації  може  використовуватися як елемент тиску у випадках, коли журналісти видаватимуть інформацію не  на користь влади, припускає Павло Федосенко, адже новостворений орган буде підконтрольним владі – Уповноваженого з питань інформації  призначатиме Уряд.  Всі нюанси роботи Уповноваженого та регламент також затверджуватиме Кабмін.

Павло Федосенко, журналіст

Здесь уже прямое влияние власти очевидно. Индекс доверия собираются вводить. По мне это – просто чушь. Единственный, кто может формировать доверие или недоверие к СМИ, это читатель.

Індекс довіри, за словами авторів проекту, потрібен, щоб читачі та глядачі могли легше орієнтуватись в українських ЗМІ і довіряти тому, яке з них найменше поширює дезінформацію. На думку Павла Федосенка,  запровадження інструментів боротьбі із дезінформацією сьогодні не настільке актуальне, як це було  у 2014-му-15-му роках, коли українці  в ході гібридної, у тому числі і інформаційної війни з північним сусідом зіштовхувалися  із лавинами фейків.  Нині люди навчилися відрізняти  правдиву інформацію від спотвореної і доцільніше б було підтримувати й розвивати ці вміння.

Павло Федосенко журналіст

Я уверен,  что единственный выход из этой ситуации – это повышение медийной грамотности населения.  Если люди будут понимать, как отличить хорошее от плохого, как отличить правдивую информацию от дезинформации, цель же в этом, мы к этому и придем. А навешивать ярлыки на СМИ, им можно доверять, другим – нельзя, пытаться загнать журналистов в стойло и так далее, это даст только обратный эффект.

У випадку прийняття законопроекту зміняться правила роботи і для іноземних журналістів в Україні. Їм необхідно буде отримувати національну акредитацію у державних органах. Така практика існувала до 2005 року, але тоді її скасували.

Проект закону розкритикували  в Національній спілці журналістів України  та Комісії з журналістської етики. Проти багатьох пунктів документу виступив представник ОБСЄ зі свободи слова. У  Верховній Раді проект Закону ще не обговорювався.

 Ольга Шевченкощ.