Легалізація ринку праці у регіоні

8 Лютого 2019

Легалізація ринку праці – нагальна вимога часу. Оформлена згідно законодавства праця гарантує соціальний захист населення та наповнює  бюджет. Державна служба України з питань праці  щороку проводить  планові і позапланові перевірки господарюючих суб’єктів на предмет виявлення порушень у цьому напрямку. Про результати цієї роботи в програмі «Точка зору» розповів  начальник  Головного управління Держпраці у Харківській області Володимир Рожанський.

Понад дві тисячі перевірок провели впродовж 2018-го року  інспектори  управління Держпраці в Харківській області.  Увагу приділяли питанням охорони праці, дотриманню соціальних гарантій, профілактиці аварій та нещасних випадків на виробництві.  Таких порушень було зареєстровано чимало, –  говорить начальник відомства Володимир Рожанський.  Та ледве не в половині випадків були зафіксовані  порушення законодавства  про легалізацію праці.

Володимир Рожанський,  начальник  ГУ Держпраці у Харківській області

 В 2018-м году было проведено 1093 инспекционных посещения, которые выявили больше двух тысяч случаев  нарушения трудового законодательства,  то есть люди были допущены к работе без официально оформленных документов. То есть не платили налоги, не стояли на учете в налоговой инспекции и работали  нелегально.

Найчастіше, за словами Володимира Рожанського, інспектори управління фіксували порушення законодавства про легалізацію праці на будівництвах, у готельно-ресторанному бізнесі  й підприємствах торгівлі.  Ухиляючись від  податків,  роботодавці  позбавляють найманих працівників всіх соціальних гарантій. Втім, економічна вигода від того вкрай сумнівна. Штраф за тільки  одного неоформленого працівника  нараховується  у тридцятикратному розмірі від мінімальної зарплати і наразі складає 125 тисяч гривень.

Володимир Рожанський,  начальник  ГУ Держпраці у Харківській області

Выгодно всем трудоустраивать людей, потому что если посчитать с минимальной заработной платы налог ЕСВ и плюс совокупность всех тех налогов, которые должен заплатить работодатель,  принимая на работу человека,  то сумма штрафа, вдумайтесь,  это работодатель может платить 11 лет честно налог, чем заплатить один раз сумму в 125 тысяч 190 гривен.

За недопущення інспектора до перевірки, яка проводиться з метою виявлення нелегальних працівників чи виплати зарплати «в конверті», працедавцю загрожує штраф у понад  400 тисяч гривень. Втім,  для  перевірки підприємство інспекторам Держпраці не завжди потрібно його відвідувати.  Певні аналітичні висновки вони можуть зробити, отримавши інформацію від суміжних контролюючіх відомств.

Володимир Рожанський,  начальник  ГУ Держпраці у Харківській області

Мы заключили Меморандумы о сотрудничестве с Пенсионным фондом, с ДФС. Мы плотно трудимся с Департаментом  социальной защиты населения Харьковской облгосадминистации. Пользуемся всей той информацией, которая собирается в этих органах и которая передается нам.

У легалізації  і детінізації трудового ринку зацікавлена і місцева влада. Адже оформлена згідно законодавства праця гарантує соціальний захист населеню та наповнює  бюджет. Тож роботу контролюючих відомств активно підтримує Харківська облдержадміністрація на чолі з головою Юлією Світличною.

Володимир Рожанський,  начальник  ГУ Держпраці у Харківській області

Главное управление Гоструда по положению своему, его деятельность координирует областная госадминистрация, в том числе Юлия Александровна Светличная, которая максимально помогает, координирует нас, указывает на те вопросы, куда нам нужно обратить внимание.

Приведу такой случай. В Пархомовке школа была, где она, депутат обласного совета и лично курирует ремонтные работы в этой школе, взяв на себя обязательства. Я присутствовал на выездном заседании, где была поставлена задача – четко соблюдать правила охраны труда. Это видно, как человек реагирует на  все эти вопросы охраны труда, вопросы социальных выплат.  То есть человек болеет душой.

Тісна співпраця виконавчих і контролюючих органів приносить свій результат. Нині Харківська область є лідером за рівнем зайнятості населення. Не в останню чергу тому, що ринок праці значною мірою виведено з тіні.

 Ольга Шевченко.