Кабмін зупиняє фінансування низки бюджетних програм

20 Грудня 2019

В Україні припиняється фінансування низки бюджетних програм. Причиною цьому стали проблеми з наповненням держбюджету.

Про те, що в Україні з’явились проблеми з наповненням бюджету стало відомо напередодні. Цю інформацію підтвердив Прем’єр-Міністр України Олексій Гончарук, відповідаючи на питання журналістів.  Основною причиною цього, на думку Прем’єра, стало зміцнення гривні. Підтвердило цю інформацію І Міністерство фінансів України.

Казначейство проводить фінансування всіх зареєстрованих за 11 місяців зобов’язань, на які відкрито асигнування.

А от решта платежів, які були зареєстровані вже в грудні, будуть проведені після аналізу їх пріоритетності разом із розпорядниками бюджетних коштів. Тому що доходи державного бюджету протягом 11 місяців 2019 року не повністю виконані внаслідок міцнішого, ніж враховано в державному бюджеті, обмінного курсу гривні, повільнішого зростання імпорту, падіння виробництва тютюнових виробів.
Але ще раз наголошуємо: затримок в проведенні захищених платежів немає і не буде!

Думки експертів з цього приводу розділились. Політолог Ігор Курочка певен – припинення фінансування бюджетних програм жодним чином не відіб’ється на пересічних громадянах, адже це стосується тільки незахищених видатків.

Віталій Курочка, політолог

Незахищені видатки – це видатки, наприклад на ремонт, на будівництво, на розвиток якихось сфер життєдіяльності. І це стосується лише останніх 8 днів цього року. Що стосується взагалі виплат – всі видатки по захищеним статтях, тобто зарплати, соціальні виплати казначейська служба проводитиме за графіком.

Але проблеми із соціальними виплатами є вже сьогодні, говорить політолог Ігор Поліщук. Нещодавно він відчув це на собі, коли йому затримали виплати за лікарняний.

Ігор Поліщук, політолог

Бюджетні програми спрямовані на що? На те, щоб держава виконувала свою соціальну функцію, якщо вони припиняють це діло, значить вони демонтують по факту соціальну державу. Значить тоді – це антиконституційні кроки.  Тому це виглядає так – або це непрофесіаналізм, при чому тотальний, або виникає питання, кого ж ми тоді обрали. Якщо це слуга народу, то якого народу?

Не здивована, що з наповненням бюджету є проблеми і політична експертка Олена Бугло. За її словами, підприємці виводять свій бізнес за кордон, а це означає значну втрату податків, які наповнюють державну скарбницю.

Олена Бугло, політична експертка

Это первые звоночки того, что в следующем году ситуация может быть сложнее. Налоговые поступления не такие, как планировалось в начале года и инвесторы постепенно, мы ожидаем, что они будут к нам приходить,  а на самом деле ситуация обратная – инвесторы выводят свои деньги.

Прогнози експертів на наступний рік розділились. Втім, напередодні новорічних свят, хочеться вірити у краще.

Юлія Котелевська, Дмитро Поздняков.