Історики розповіли про серце Полонії у Харкові

10 Грудня 2019

Вже за 3 дні у Харкові пройде Друга міжнародна конференція, на якій розкажуть про історію Полонії Харкова та представлять проекти щодо збереження пам’яті українсько-польської історії. Професорка, доктор історичних наук Любов Жванко показала, де у Харкові знаходилось «серце Полонії» та розказала про одного з найбільш видатних поляків, пов’язаних з нашим містом.

Перші поляки прибувають до Харкова під час відкриття імператорського університету. Тут же відкривається і кафедра польської мови. Далі – хвиля  поляків – біженців викликає Перша світова війна.

Любов Жванко, провідна дослідниця історії Полонії Харкова

У Харкові, всередині 1916 року тут було 16.711 польських біженців, і навіть один із цих польських біженців буде найвідомішим поляком і це буде поет Леопольд Стаф.

Перед тим, як ознайомити нас із творчістю видатного польського письменника, драматурга та перекладача, провідна дослідниця Полонії в Харкові Лобов Жванко показує харківські вулиці, з якими пов’язане ім’я Леопольда Стафа та інших відомих поляків.

Любов Жванко, провідна дослідниця історії Полонії Харкова

Приклад, ця вулиця. Третя гімназія, де поряд з маленькими українцями вчився маленький Борткевич – видатний польський композитор, який саме в 1919 році сюди ввійшли більшовики повинен був тікати. Ми з вами були біля костелу. Це теж місце, де збиралися місцеві поляки.

На вулиці Гоголя, де зараз знаходиться житловий будинок, у 1908 році був невеликий і дуже гарний так званий «польський дім», який збудував польський архітектор, розповідає Любов,

Любов Жванко, провідна дослідниця історії Полонії Харкова

Це, дійсно, був дім. Там був театр, кілька залів.

Здавалося в оренду. Тут українці поляки збиралися, збиралися у цьому місці, вони обговорювали, тут давалися бали і оці кошти передавалися на потреби польських біженців, серед яких був і Леопольд Стаф.

А навпроти польського дому в двоповерховому будинку з табличкою «Гоголя, 2» розміщувалось польське товариство допомоги жертвам війни. Ще одне місце, з яким пов’язана постать польського письменника – будинок навпроти пам’ятника Шевченка.

Олена Павличенко, кореспондент

Ось в цьому будинку за адресою Сумська, 44 була книгарня і друкарня, в якій Леопольд Стаф видав дві книги з назвами «Сєв долі» та «Веселка зі сліз та крові».

Любов Жванко, провідна дослідниця історії Полонії Харкова

Саме у цій збірці, яка була опублікована у Харкові Леопольд Стаф пише про проблеми війни, миру, про сприйняття людиною тих катаклізмів. Ось власне те, що він переживає, оцей внутрішній його світ, в який по суті вривається війна.

Життя у збірці постає шопенгауерським світом-абсурдом через свою страдницьку природу, пише дехто з науковців.

Олена Павличенко, кореспондент

Леопольд Стаф акцентує увагу на солдатських мундирах кольорів землі, змальовуючи образ солдата,  який перед смертю падає на коліна, наче перепрошує за вбивство породжених землею братів.

Напевно, саме творча натура Леопольда Стафа дозволяє йому пережити цю війну, зазначає Любов Жванко. Він активно включився в культурне життя Харкова, наскільки це було можливо під час військового конфлікту.

Олена Павличенко, Дмитро Поздняков.