Інфодемія чи пандемія? Що наразі більше загрожує українському суспільству?

5 Травня 2020

Інфодемія чи пандемія? Що наразі більше загрожує українському суспільству, його різним категоріям? Як впливає і вплине карантин та пандемія на соціум. Та як не піддатися панічним настроям?  На ці питання психологи дали відповідь під час онлайн прес-конференції.

Нині більшість країн світу, і серед них Україна, живуть за умов, коли на людей з різних джерел – у тому числі ЗМІ, соцмереж, пабліків постійно обрушується інформація про кількість захворілих та померлих від коронавірусу. Чимало людей при цьому постійно моніторять новинні стрічки у пошуках нової інформації про пандемію. Психологи говорять – періоди пандемій людство вже переживало:

Олег Покальчук, соціальний і військовий психолог

Паніка, яка підхоплюється та поширюється, вона має абсолютно природний характер. Це для людства абсолютно нормально. Звичайно, страх – це нормальна людська категорія.

Пандемія коронавірусу викликала інше явище – інфодемію – хвилю фейкової інформації про коронавірус, хибні способи його лікування і профілактики та  поширення недостовірної інформації про кількість захворілих – кажуть психологи. Пандемія коронавірусу волею-неволею спровокувала перехід українського суспільства у віртуальну сферу. І медіа, і інфосередовище стали відігравати набагато більшу роль, ніж раніше – переконані психологи:

Максим Жидко, психолог-психотерапевт

Я бы скзаал, что в коронакризисе в этом смысле есть положительный момент. Потому что он, как и любой кризис, обострил слабые и болевые точки. И эти слабые и болевые точки – это отсутствие определенной информационной гигиены, психологической культуры, которая в обществе и так не очень высока.

Однією з найбільш вражених верств населення за умов пандемії коронавірусу та пов’язаної з нею інфодемії є люди похилого віку – кажуть психологи. Їх коло спілкування і так невелике, а за умов карантинних обмежень ці люди часто залишаються взагалі на самоті. Що за умов потужної інформаційної атаки стає справжнім випробуванням.

Ольга Лубяна – практикуючий психолог, тренерка з емоційного інтелекту

«Заразными» становятся не только посты, статьи, сюжеты. Но «заразными» становятся эмоции. Это для меня, как тренера по эмоциональному интеллекту, самая интересная штука, потому что люди заражаются эмоциями друг друга. Мне бы хотелось сегодня в большей степени говорить об эмоциональном иммунитете, как необходимешей потребности, просто как «маст хэв» любого пользователя сегодняшней цивилизации.

Психологи радять не забувати про таку чудову національну рису українців,  як почуття гумору, яку корисно мати за будь-яких обставин, а тим більше таких складних, як нині.  Крім того, кажуть фахівці, і ці практики успішно використовуються на тренінгах з боротьби з панікою, страхами, треба певну кількість годин, днів не дивитись інформацію про коронавірус. Це допомагає людям переключитись, заспокоїтись і не піддаватись паніці. Щодо прогнозів того, як коронавірус вплине на суспільство, психологи вважають, що соціум у такий болісний спосіб прийде до переосмислення цінностей  та сенсів, зокрема, люди навчаться цінувати життя по-справжньому.

Ірина Дергоусова.