Харківські радіофізики отримали нагороду міжнародної організації

21 листопадаа 2019

Харківські радіофізики отримали нагороду міжнародної організації IEEE за створення у 1938 році радіолокатора «Зеніт», який перший у світі зміг точно визначити три координати літака в польоті.

Радіолокатор «Зеніт» – перший прилад у світі, який зміг точно визначити три координати літака у польоті. 14 жовтня 1938 року в Харкові було проведено його перше успішне польове випробування. Для систем, які існували в той час, це було неможливим завданням, оскільки вони могли визначити тільки дві координати цілей.

Олександр Носич, головний науковий співробітник інституту радіофізики та електроніки НАН України

Этот радар был разработан здесь, в Харькове. Его разработчиками были трое: профессор Слуцкин и его бывшие студенты – аспиранты Усиков и Брауде. Идея принадлежала Слуцкину и базировалась на том, что еще за некоторое время до этого они изобрели мощный источник электромагнитных волн, так называемый магнитрон. На основании этого магнитрона они приступили к созданию радара.

За вагомий внесок у розвиток світової науки і техніки міжнародна організація ІЕЕЕ  нагородила харківських радіофізиків пам’ятною дошкою. Що цікаво, ця дошка стала першою подібною нагородою, яку IEEE присудило в Україні. Її передали Каразінському університету, оскільки всі розробники радара вчилися і працювали тут свого часу.

Віль Бакіров, ректор Харківського національного університету ім. В. Каразіна

Это еще одно подтверждение того невероятно высокого уровня научной мысли, которая жила живет и будет жить в стенах Каразинского университета. Это невероятная и сложная задача, которая определила во многом дальнейшее развитие радиоэлектроники, ее применение в самых различных отраслях науки.

Всього Міжнародна організація ІЕЕЕ видала близько 200 подібних нагород по всьому світу. І тільки шість з них були присуджені за розробки, пов’язані з радарами. Зокрема, по дві відзнаки вирушили в США і Японію, ще одна – в Німеччину.

Юлія Котелевська, Дмитро Поздняков.