Харківська область залишається в аутсайдерах серед регіонів України

24 Вересня 2021

Харківщина, попри потужний економічний, науковий та освітній потенціал, за низкою показників залишається серед аутсайдерів в Україні. Не перший день утримує Харківська область і сумне лідерство за кількістю захворілих та померлих від коронавірусу. Втім, для обласної влади на чолі з виконуючим обов’язки голови Харківщини Олександром Скакуном ці питання, вочевидь, не є пріоритетними. Адже, виконуючий обов’язки голови області замість їх вирішення займається власним піаром. Подробиці – далі.

Харківщина – без перебільшення – другий за значенням регіон в Україні. Втім, замість лідерства серед областей та процвітання, область знов пасе задніх. На Харківщині накопичені величезні борги із зарплатні – близько 475 мільйонів гривень. За цим показником область серед лідерів антирейтингу регіонів-боржників. Одне з підприємств, на якому є чималі борги із зарплатні – Харківське державне авіаційне підприємство. Нещодавно його співробітники виходили на протестну акцію під стіни облдержадміністрації. Втім, ситуація так і не зрушила з місця – і замість збереження штату підприємства, погашення боргів із зарплатні та вирішення питання завантаження заводу, керівництво області піариться на форумах. Так, на сайті обладміністрації з’явилась інформація, що Олександр Скакун бере участь у форумі «Авіафор» у Братиславі.  Коментуючи хід форуму, Олександр Скакун, зокрема, відзначив, що «промисловість є конкурентною перевагою Харківщини та зацікавленість в українських можливостях і потужностях – висока». І далі – жодної конкретики. Тож, працівникам ХАЗу, вочевидь, ще довго доведеться чекати на погашення зарплатних боргів. Пасе задніх Харківська область і за рівнем середньої заробітної плати. Так нині регіон із середньої зарплатнею, що менша 12 тисяч гривень, лише на 15-му місці в Україні. Далеко не райдужна ситуація і у сфері працевлаштування – за інформацією Державного центру зайнятості, Харківська область наразі друга за кількістю безробітних в Україні після Дніпропетровської області. Критичною не перший день залишається на Харківщині і ситуація із захворюваністю на коронавірус. Область неперший день у лідерах за кількістю тих, хто занедужали, і цей показник швидко зростає. Лідирує регіон і за кількістю померлих.  Керівником штабу з подолання наслідків коронавірусу, до речі, більше ніж півроку був нині виконуючий обов’язки глави області Олександр Скакун. Заяву про те, що ця ситуація потребує   втручання Уряду і, зокрема Прем’єр-міністра, зробила нещодавно народна депутатка Юлія Світлична. Вона з трибуни Верховної Ради вказала на бездіяльність обласної влади у питаннях протидії пандемії коронавірусу:

Юлія Світлична, народна депутатка України

Шановний пане Прем’єре! Вдячна за реакцію на минуле звернення. Нам разом вдалося забезпечити діток Харківщини вакциною від туберкульозу. Добре, коли механізм взаємодії народного депутата і Уряду працює, але дуже погано, коли регіональні органи влади самостійно  не можуть виконувати свої функції. Тому знову прошу Вас втрутитися у ситуацію в Харківській області. Саме на Харківщині темпи зростання Ковіду – одні з найвищих в державі, і реакція з боку облдержадміністрації на ці процеси дуже млява. Наприклад, вже зараз в обласні інфекційній лікарні зайнято 2/3 ліжок. Якщо прогавити час, то ситуація буде вкрай важкою.

Ще одне болюче питання, на яке Юлія Світлична звернула увагу урядовців – підготовка до опалювального сезону.

Юлія Світлична, народна депутатка України

Друге питання  –  це підготовка до опалювального сезону. Громади кинуті напризволяще. З боку обладміністрації жодної уваги і підтримки. Є наради, є заяви, є лозунги. Але конкретних дій немає Тому прошу Уряд втрутитися у ситуацію, яка склалася в регіоні.

Після резонансної заяви Юлії Світличної у Парламенті до Харкова приїхав заступник Міністра охорони здоров’я Олександр Камаріда, щоб особисто перевірити ситуацію. І це не перша міністерська перевірка – навесні обласна влада рапортувала Уряду про наявність вільних ліжко-місць у лікарнях з доступом до кисня, при цьому людей нікуди було класти, а ситуація з киснем була катастрофічною. Як виявилось, керівництво області подавало до Міністерства неправдиві цифри. І зараз, коли захворюваність на коронавірус знов швидко зростає, обласна влада напередодні сезону досі не змогла відкрити додаткове реанімаційне відділення у обласній інфекційній лікарні. І це  попри обіцянки ввести його у дію ще рік тому. І жодних конкретних термінів у облдержадміністрації не називають:

Михайло Черняк, заступник голови Харківської облдержадміністрації

Додаткові ліжка з’являться найближчим часом  – Коли? – Я вам скажу. – Коли? – Я скажу.

Така ситуація, коли Харківщина є аутсайдером в Україні за усіма основними соціально-економічними показниками та щодо боротьби з коронавірусом свідчить про серйозну кадрову кризу на рівні області – говорить доктор політичних наук Ігор Поліщук. І положення місяць від місяця лише погіршується:

Ігор Поліщук, доктор політичних наук

Ми бачили двох губернаторів при новій владі, новій-старій владі, які по суті справи, після дуже вдалого керівництва Юлії Світличної на посаді губернатора, вони просто провали її справу. І сьогодні ми в тартарари летимо вниз, але краю ми не бачимо.  Ми бачимо зволікання, проволочку, і на жаль, така бездіяльність обласної влади, вона викликана на тим, що, можливо, оцей виконувач обов’язки він не відчуває потрібної підтримки, чому він захоплений піар-ходами? Тому що іншого, можливо, і запропонувати не може. І така ситуація, коли ми женемося за піаром, а втрачаємо реальні справи, реальну ситуацію вже не контролюємо, не можемо на неї вплинути вчасно і в результаті таке тотальне погіршення. Доводиться просто жалкувати, наскільки такий поверхневий легковажний підхід до справи, він обертається тим, що люди на Харківщині сьогодні живуть все гірше і гірше. І краю цьому не видно.

Тож, поки кадрова політика не зміниться і на місце глави області не буде призначена людина, яка насправді може керувати таким потужним регіоном як Харківщина, покращення ситуації, на думку експерта, годі й очікувати.

Світлана Сухомлин, Дмитро Шаталов