Харківська область займає одне з провідних місць в Україні за здачею донорської крові

6 Березня 2019

Харківська область займає одне з провідних місць в Україні за здачею донорської крові. Наразі в регіоні нараховується більше 16 тисяч постійних донорів.

На сьогодні у обласному центрі служби крові  15-ть відділень, з них 5 – у Харкові і 10 –  у районах області. Останнім часом у службі крові зроблені суттєві напрацювання – розповіли у закладі. Це дозволило покращити ситуацію із здачею крові та її компонентів у області:

Вадим Яворський, головний лікар Харківського обласного центру служби крові

18-й рік – кінець літа, вересень люди ще не досить активно приймали участь у донорстві. Ми мали певні проблеми і недостатня була кількість донорів і тоді розпочали соціальну роботу – з ВУЗами, великими підприємствами і різними соціальними групами і сьогодні ми вже напрацювали цю базу.

І хочу вам сказати, що по активності населення по здачі крові ми займаємо в Україні одне з лідируючих місць.

Якщо людина систематично здає кров, вона знаходиться у картотеці облансого центру служби крові. Це дозволяє фахівцям центру у випадку потреби у певній групі крові, зв’язатися з донором задля здачі крові. Ті, хто здають кров, проходять постійні клінічні обстеження.

Вадим Яворський, головний лікар Харківського обласного центру служби крові

Обстеження, додаткові лабораторні обстеження, які зазвичай ми їх не проводимо, може, немає потреби. Але ми обстежуємо всіх донорів на ВІЛ, на гепатит В, С і сіфіліс. Тобто, крім планового медичного обстеження та клінічного аналізу крові, тобто це досить такі суттєві і глибокі обстеження людини і якщо особа, яка вирішила  стати донором, проходить наше медичне обстеження, тільки тоді він може здати кров.

На сьогодні Харківський обласний центр служби крові, який є закладом обласного підпорядкування, забезпечений усім необхідним – каже Вадим Яворський:

Вадим Яворський, головний лікар Харківського обласного центру служби крові

Харківський обласний центр служби крові, ми знаходимось на обласному бюджеті,  Департамент охорони  здоров’я  Харківської облдержадміністрації -це безпосередньо наш керівник і хочу сказати, що останніми роками і на сьогодні ми повністю забезпечені фінансуванням. Повністю забезпечені  контейнерами для заготівлі крові і тест-системами для тестування і повністю всим тим необхідним матеріалом, який необхідний для заготівлі, переробки донорської крові і забезпечені ними лікувальні заклади.

На службу крові України очікує реформування.  За результатами співпраці з європейськими експертами на рівні Міністерства охорони здоров’я була розроблена концепція відповідно до вимог ЄС до служб крові. Вона передбачає три рівні служби крові – національний трасфузіологічний центр – з функціями координуючого органу.

Вадим Яворський, головний лікар Харківського обласного центру служби крові

Обласний рівень – це Харківський обласний центр служби крові, який вже на рівні області організовує, координує переробляє готує і забезпечує, і, в свою чергу, контролює забезпечення і використання компоненітв крові в лікувальних закладах.

Третій рівень служби крові – клінічної трасфузіології. Коли компоненти крові потрапляють до лікувальних закладів, вони займаються їх збереженням, утриманням, проведенням досліджень щодо показань, протипоказань. Концепція реформування вводить поняття лікарняного банку крові.

За Харківським обласним центром на рівні клінічної трансфузіології залишається функція відслідковування порядку збереження компонентів крові та проведення лабораторних досліджень.

Ірина Дергоусова, Віктор Сєріков.