Харківська область на 16-му місці серед регіонів України за рівнем заробітної платні

30 Липня 2020

Харківська область, за даними Держстату,  посідає 16-те місце серед регіонів України за рівнем заробітної платні. Чисельність найманих працівників на Харківщині у червні зменшилась майже на 7% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Трохи більше десяти тисяч гривень – такою є середня зарплатня на Харківщині у червні цього року. Для порівняння – по Україні середня зарплатня на півтори тисячі більше і складає 11, 5 тисяч гривень. У Києві, де зарплати наразі найвищі по країні, середня зарплатня майже дорівнює 16 тисячам 400 гривням. За рівнем зарплат Харківська область значно поступається не лише таким великим промислово розвиненим областям, як приміром, Дніпропетровська, а й невеличким областям на заході. Все це свідчення істотного падіння економічних показників, а це показник роботи влади – стверджують експерти:

Антон Авксентьєв, політолог, кандидат політичних наук 

Это говорит, как минимум о том, что эпоха бедности у нас не закончилась. Мы видим негативную динамику именно по Харьковскому региону,  т.е. карантин, связанный с коронавирусом, все проблемы для экономики они были по всей стране, но тем не менее какие-то регионы с ними лучше справлялись, какие-то – хуже. К сожалению, в Харьковском регионе средняя зарплата где-то на полторы тысячи ниже, чем в среднем по Украине. Более того, ниже чем во всех соседних областях, и, я думаю, что это не только экономические, но и политические факторы.

Ігор Поліщук, доктор політичних наук 

Це говорить про істотне падіння рейтингу нашого регіону в економічних показниках, які потім конвертуються в такі показники, як  заробітна плата. Ми завжди займали по цих показниках – по рівню зарплати – друге-третє місце в України і завжди були регіоном-лідером. З приходом нової влади ми скочуємося все далі, вниз і, на жаль, ця тенденція сьогодні, мені здається, вона вже незворотня. Доки буде діяти ця влада, доти і буде продовжуватися це скачування вниз.

Покращення ситуації в економіці – пряма відповідальність влади – як центральної, так і місцевої – стверджують аналітики.  Існує приміром, такий механізм, як утворення спільних комісій за участі представників місцевої влади, керівників підприємств, профспілок. Завдяки їх роботі формується консолідована позиція стосовно того, як поліпшити роботу того чи іншого підприємства. Якщо таких чи інших кроків влада не вживає, ситуація в економіці виявляється залишеною на самоплив:

Антон Авксентьєв, політолог, кандидат політичних наук 

Я думаю, что это прямая зона ответственности руководства области. Никто не говорит, что должен в ручном режиме губернатор выплачивать зарплату или требовать от частных предпринимателей, чтобы они выплатили, но эффективная коммуникация между властью и бизнесом – это как раз одна из задач, которые стоят перед руководством региона.

Тим більше, що приклади ефективної співпраці між владою, керівниками підприємств та бізнесом у Харківської області вже були. І це істотно впливало на економічні показники регіону, який протягом кількох останніх років був лідером за багатьма показниками у загальноукраїнських рейтингах:

Ігор Поліщук, доктор політичних наук 

Звичайно, треба поліпшувати комунікацію, треба працювати з директорським корпусом, з профспілками, які знають реальні проблеми і реальні механізми їх подолання. От попереднє керівництво області на чолі з Світличною воно демонструвало дуже велику ефективність, сьогодні інший керівник – інша ефективність.

Марина Іванова, Макс Артамонов.