Харківщина – одна з провідних в країні із запровадження альтернативних джерел енергії

6 листопадаа 2018

Харківська область – одна з провідних в країні із запровадження альтернативних джерел енергії. Особливо це питання стає актуальним із настанням холодів. Важливо, що альтернативні шляхи опалення сьогодні використовуються не лише в великих містах, а й навіть у районах області. Один із таких районів, де опалюють оселі завдяки вторинній сировинні, відвідала Анна Почапська.

Вовчанський район  на сьогодні може похизуватися тим, що повністю зігріти своїм жителів може завдяки використанню не природного газу, як це було раніше, а звичайного лушпиння від соняшника. Теплові котельні у Вовчанському районі, а їх 24, працюють на пілетах. З цього року Вовчанський район на 90% обігріває  житлові будинки, соціальні об’єкти та бюджетні установи за допомогою альтернативних джерел опалення.

Яким Романцов, директор   КП «Вовчанські теплові мережи» 

Рішення було прийнято у 2017 році голової обласної адміністрації Юлією Олександрівною Світличною, а розумію, що це рішення було прийнято своєвремєнно, вся Європа живет на альтернативному паливі, ми також повинні перейти на альтернативне паливо, бо аграрний сектор країни може повністю забезпечити вторинною сировиною нашу державу.

Наша знімальна група відвідала найбільшу котельню району. Це такий собі порохотяг, за допомогою якого наповнюється сховище пілетів – цього ангару вистачає на добу. Тож процес заповнення майже постійний. Особливість – щоб пілети не відсиріли. Зараз ця котельня працює лише на 10% від своєї потужності – погода дозволяє – говорять спеціалісти. Тож включений лише один котел, другий запустять при температурі мінус 12 градусів.

Олександр Тесля, оператор котельні 

У нас є таблица, по которой, когда на улице минусовая температура, мы от неё отталкиваемся и добавляем топлива, чтобы увеличить температуру в котле при  нынешней  плюсовой температуре на минимальной, а вечером добавим, в данный момент в домах хорошо.

Вовчанський район – один із провідних з використання альтернативних джерел енергії опалення в регіоні.  Сировину закупають у фермерів свого ж району.

Яким Романцов, директор   КП «Вовчанські теплові мережі» 

Це в мене у руках гранула із підсолнуха, яку ми використовуємо майже в усіх котельнях, у нас лише три котельні, де використовуються інші види палива  – брикети, але знов-таки з лушпіння підсолнуха.  Це сировина з Вовчанського району, ну частково ми купуємо в Печенізькому районі.

Для економії купували пілети ще влітку. Директор теплового підприємства говорить, тут працює звичайна арифметика – зараз тона пресованого лушпіння коштує 2 тисячя гривень, влітку купили за 1700. За добу використовують тут 20- 25 тон пілетів. Всього опалювальний сезон триває 186 днів. За два роки планують окупити будівництво котельні, на яку витратили 17 мільйонів гривень, які виділили з обласного бюджету за ініціативи голови області Юлії Світличної.

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації 

Ми разом з міжнародними партнерами тут на Харківщині, окрім державної допомоги, запроваджуємо регіональні проекти, модернізуємо виробництво, також запроваджуємо енергоефективність та енергозбереження в соціальній сфері і допомагаємо споживачу долучатися до регіональних програм. Маємо результат – за декілька років кінцеве споживання газу зменшилось десь на 25-30%.

Не дивлячись на те, що на Харківщині сьогодні видобувають майже 50% від загальноукраїнської кількості газу, область швидкими темпами йде до заміни використання природного газу на альтернативні джерела енергії. Європейські колеги в цьому готові допомогти Харківщині, говорили про це і під час форуму з впровадження енергоефективних технологій, що відбувся у Харкові.

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації 

Нові можливості, альтернативні можливості, які, зокрема, запроваджуються у європейських колег, але розуміємо, що потенціал Харківської області надзвичайно великий. І вкладати в інфраструктуру, запроваджуючи технології, економити фінанси і, звичайно, шукати нові альтернативні шляхи для того, щоб у подальшому дивитися більше на це питання.

А в цьому ангарі у Вовчанському районі зберігаються пілети на цей опалювальний сезон.

Анатолій Федан,  комірник КП «Вовчанські теплові мережі» 

С лета закупали пеллеты, 1000 тонн у нас сегодня, 350 уже израсходовали.  Потихоньку завозим, заключаем договора, закупаем гранулы.

Окреме питання – це екологічність використання для опалення лушпиння соняшника. За всіма показниками згоряння вторинної аграрної сировини набагато економічніше, ніж використання природного газу.

Анна Почапська, Дмитро Поздняков.