Харківщина не готова до зими

21 Жовтня 2021

Газові проблеми та високі тарифи вже стали справжньою проблемою для жителів Харківської області. Протестні акції, мітинги та просто звернення до влади не дають жодних результатів. Здається, обласне керівництво взагалі не звертає уваги на проблеми людей. Наприклад, у Солоницівській громаді люди загалом не розуміють, як сплачувати такі суми у платіжках. Страждають від таких тарифів всі, починаючи від звичайних пенсіонерів до представників бізнесу. У проблемі розбирались наші журналісти.

Старт опалювального сезону у Солоницівці на межі зриву. За словами селищного голови Андрія Литвинова, частина багатоповерхівок та будинків, які підключені до Харківських тепломереж, запустили, хоча й були проблеми через зношеність систем. Втім, більше проблем виникає із запуском тепла до домівок жителів та установ, що підключені до інших газопостачальних компаній. Проблема у ціні питання.  Адже постачальники газу масово відмовляються виконувати раніше укладені контракти і пропонують організаціям платити за поточними, набагато вищими тарифами. У тендерах з ціною 29, 30 та навіть 35 гривень за кубометр газу постачальники блакитного палива навіть не беруть участь. Тож, виходить, що укладати угоди просто нема з ким.  З початку року ми вже знімали пікети жителів проти високих тарифів та недостовірних сум у платіжках, що надавали газові компанії. http://v-news.com.ua/zhyteli-harkivshhyny-znov-perekryvaly-trasu/ http://v-news.com.ua/na-harkivshhyni-prodovzhuyutsya-taryfni-protesty/ Проблема не вирішена, а жителі області лишаються із нею сам-на-сам, але обласна влада не реагує на скарги жителів Харківщини.

Андрій Литвинов, Солоницівський селищний голова

У свою чергу і сума була за цей неспожитий газ, по факту людьми, в 2-3 раза вище. І тому людям виставляли борги. Зверталися до всіх рівнів влади, но на сьогоднішній день якось повпливати на ситуацію і взагалі на структуру, яка займається постачанням і обслуговуванням газу і газових мереж, ніхто фактично не може.

Своє занепокоєння у зв’язку з проблемами під час старту опалювального сезону висловила член обласної ради ветеранів, адже люди похилого віку найбільше схильні до погіршення здоров’я через відсутність опалення.

Людмила Біденко, керівник прес-центру Харківської обласної ради ветеранів

Я звертаюсь до людей, які відповідають за те, щоб нам жилося краще, щоб ми були свідомими громадянами і захищали інтереси і держави, і свого здоров’я, то нам потрібно дуже тепло. Ми дуже вдячні тим міським радам чи селищним радам, які допомагають чи топливом, чи дровами, чи чимось.

Якщо раніше така нагода була, і лісхоз, за заявами селищного голови, видавав необхідну кількість дров, то наразі і цього немає,- зазначив голова.

Андрій Литвинов, Солоницівський селищний голова

Раніше люди приходили до нас, давали заявку, там ксерокопію паспорта, скільки їм там кубів дров, ідентифікаційний код. Ми на лісхоз відправляли електронною поштою…

Андрій Литвинов, Солоницівський селищний голова

Ви лісхоз, де дрова? Та от, та завтра, та післязавтра. І так – до листопада місяця, коли уже давно пора опалювати домівки.

Окрім того, високі тарифи лякають не тільки пенсіонерів чи інших жителів, а й бізнесменів. Багато з них навіть вимушені припиняти діяльність через несплату комунальних платежів. На камеру підприємці не стали спілкуватися. Проте ми дізналися, що власникам невеликих кіосків, перукарень та інших установ доводиться сплачувати таку ж суму за газ, як і у великих підприємств. Представники бізнесу масово відмовляються від газового опалення. Замінюють газ на дрова. Солоницівський селищний голова зазначив, що до нього звертається багато занепокоєних підприємців, бо до них дійшла інформація, що постачальники газу встановлять ціну у 37 гривень за кубометр. Тим часом допомоги від обласної влади немає.

Андрій Литвинов, Солоницівський селищний голова

Офіційної я не отримував, але на рівні того, що я знаю, говорять, що буде 37 гривень для них на закуп. І знову ж, вони звертаються до мене, давайте до когось звернемося вище. До кого? Уже всі про це знають, усі розуміють, але на сьогоднішній день не розумієш, дійсно, хто може повпливати на цю ситуацію.

Комунальним установам теж складно сплачувати ціни на газ. Відтак, одному з солоницівських медичних закладів довелося витратити багато часу, щоб отримати платоспроможні тарифи. Установа наразі готова на 95% до опалювального сезону, готується до укладання договору з газовою компанією з тарифом у 16 гривень 54 копійки за кубометр.

Оксана Колесникова, начальник відділу охорони здоров’я, генеральний директор КНП «Медичний центр здоров’я» Солоницівської селищної ради

Згідно закону про публічні закупівлі, ми провели два тендера, де спочатку грали на суму 18 гривень за кубометр плюс, дійсно, ми не отримали ні одного учасника. Ніхто не зайшов. Другий тендер – ми пропонували 29500 – не зайшов не один учасник. Дійсно, це викликало напруження. Але ми скористалися, знов таки, законодавством і дякуємо голові Солоницівської селищної ради Андрію Литвинову, який ініціював збір комісії з техногенної безпеки.

Тим часом, через бездіяльність обласного керівництва, на чолі із Олександром Скакуном, жителі громад, як і представники малого та середнього бізнесу, ледве виживають.

Еліна Бардакова, Дмитро Шаталов