Харків’яни та жителі області власноруч чистять річку Уди

25 Травня 2021

Харків’яни та жителі області в черговий раз зібралися, щоб власними силами провести акцію «Чисті Уди» в Бабаях. Люди, які занепокоєні екологічною ситуацією в регіоні, вирішили не чекати дій від влади щодо очищення річки, а своїми ріками зробити добру справу. Як все відбувалося бачили наші кореспонденти.

«Вечірні новини» вже не одноразово піднімали тему забруднення річок Харківщини, що може призвести до екологічної катастрофи регіону. Проте органи, які на обласному та місцевому рівні відповідають за екологічну безпеку, закрили очі на проблему. Тож пересічні мешканці області змушені вирішувати проблему власними силами. Екоактивіст Артем Приходько через соцмережі запросив небайдужих долучитися до роботи з очищення річки. Минулого тижня знов таки власними силами екоактивісти не змогли прибрати все сміття з річки, тому акцію продовжили.

Артем Приходько, екоактивіст 

Это экологическая катастрофа, повторюсь, слой, который вы видите, из пластика, он препятствует проходу кислорода, это как крышка, течение остановилось в этом районе, поэтому это нужно, как можно быстрее, убрать, для этого нужна техника и, естественно, люди.

Цього разу люди зібрали кошти, хто скільки зміг, аби орендувати техніку – трактор та маніпулятор, для того, аби діставати з річки великогабаритне сміття та дерева, що лежать у воді роками. Загалом з пластику та іншого сміття в річці на бабаївській діляниці вже утворилося чотири таких собі острівця.

Артем Приходько, екоактивіст

У нас вообще проблема с экологией в целом, почему-то это всё потеряло контроль, и сейчас, только на волонтёрских усилиях, мы решаем эти вопросы на уровне людей. Мы здесь уберём деревья, пластик будем следить, нужно установить уловитель, которые будут останавливать мусор и следить, и будет у нас всё под контролем.

Валерій зі своїми друзями приїхали сюди з-під Мерефи, вони займаються тим, що висаджують нові дерева вздовж річок, тому вирішили і тут доєднатися до екологічної акції.

Валерій, екоактивіст

Мы можем жить на свалке, а можем жить в райских садах. Эти сады можно посадить, эти деревья хорошо приживаются, тут могут быть и орехи, и плодовые, и кустарники ягодные. Будет и вода чистая, и еды на всех – и для людей, и для природы.

За виконанням закону про дотримання екологічної безпеки в регіоні повинні слідкувати відповідні органи державної влади, які безпосередньо підпорядковуються губернатору, проте ані дотримання чистоти, ані реакції за фактом забруднення від підлеглих Айни Тимчук на сьогодні немає. Не дивлячись на те, що це не перша акція екоактивістів, представників Департаменту екології обласної адміністрації на місці немає. Люди власноруч рятують природу області.

Наталя, харків’янка

Мне показал сын весь этот ужас две недели назад, и я даже не могла себе представить, я видела на Западной Украине, но когда сюда приехали, это уже был кошмар, жуткий запах ацетона. Еще очень много работы, ну просто жалко, скоро будем ходить не только в масках, но и в противогазах.

В екоактивістів з’явилася ідея – долучитися до руху смарагдової зони, це європейський екологічний рух, який бере під охорони природні об’єкти.

Даниель Солодчик, правозахисник 

Є смарагдова зона, і якщо ми в неї попадемо, ми отримаємо фінансування і міжнародні гранти. Це дуже популярний рух в Європі. Зараз питання є і, я думаю, що Височанська громада підтримає це рішення, для того, щоб очистити природу не тільки річки, а й ліси.

Під час прибирання сміття місцеві організували кухню для людей, аби можна було перекусити та попити.

Тетяна, жителька с. Бабаї

Я решила организовать питание, учитывая, что люди приехали с Харкова, Покотиловки, Безлюдовки, это подвиг – встать рано, собраться и мы должны принять их гостеприимно, если они приехали к нам в посёлок, а потом, чтоб приехали домой и были не голодними.

Сміття активісти сортують та пластик здають на переробку. На сьогодні група людей, які організували екологічну акцію, звернулася до прокуратури за фактом забруднення навколишнього середовища. До речі, до акції долучилися водолази Державної служби з надзвичайних ситуацій, які допомагали діставати важке сміття з дна річки.

Анна Почапська, Євген Сєріков