Генеральна прокуратура зареєструвала низку кримінальних проваджень за фактами катування в Олексіївській виправній колонії № 25

13 Січня 2020

Офіс Генерального прокурора зареєстрував низку кримінальних проваджень за фактами катування у Олексіївській виправній колонії № 25.

До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ознаками кримінальних правопорушень. Досудове розслідування у цих кримінальних провадженнях доручено територіальному управлінню ДБР у Полтаві.

Останнім часом Олексіївська виправна колонія № 25 міста Харкова стала центром уваги суспільства. Наприкінці минулого року прокуратура Харківської області повідомила про підозру співробітникам колонії, яких підозрюють у особистому збагаченні під час налагодження незаконної схеми продажу продуктів харчування. За попередніми даними, внаслідок вказаних злочинів державі завдано збитків на понад 500 тисяч гривень. Підозрюваних нещодавно відсторонили від займаних посад.

Але це був тільки початок, 8 січня – нова подія у стрічці новин – Адміністрація Державної кримінально-виконавчої служби на офіційній сторінці у Facebook повідомила про спроби засуджених дестабілізувати ситуацію в установі. В колонії провели  загальний обшук, до якого долучили групи оперативного реагування та військових:

«У зв’язку із груповими протиправними діями, чинення фізичного опору персоналу та невиконання законних його вимог, перешкоджанню проведенню обшуку, проявами буйства, до окремих засуджених було застосовано фізичну силу та спеціальні засоби – кайданки.»

Під час обшуків знайшли три мобільних телефони.

Адміністрація, зважаючи на випадок групової непокори, запровадила режим особливих умов, посилену охорону та нагляд за засудженими.

Харківська правозахисна група наголошує на тому, що колонія вважається найстрашнішою в Україні, засуджені, як вогню бояться потрапити туди.  В установі найменший прояв незгоди з чим-небудь карається жорсткими тортурами, правозахисники розповідають про найжорстокіші катування.

Таміла Беспала, правозахисниця 

Коли на сідницях у оголеної особи підпалюються газети по декілька разів. Коли так звана «розтяжка», коли їх підвішують і тримають по кілька годин в витягнутому стані, руки, ноги. Я точно навіть не уявляю, як це відбувається, але після цього нестерпний біль, і після цього вже люди, в принципі, не здатні пручатися якимось там діям щодо них фізичних. Є засуджені, яких поміщають голову в воду і вони втрачають свідомість, вони називають це заплив. Вони по 10, 20 разів втрачають свідомість, таким чином перебуваючи в воді.

Сергій Ларін, колишній ув’язнений

То, что делает администрация там, они должны сидеть в тюрьме, вот это преступники там, самые настоящие! Они просто-напросто издеваются над людьми, я должен был, по идее, освободиться восьмого числа, так как бумажка не пришла, 8-го, в 3 часа ночи, к нам ворвались спецназначенцы, все в обмундированиях, бронежилеты, маски, налокотники, наколенники, палки, щиты! Я спал, меня разбудили, говорят: «Ты куда?»,  говорю: «Носки одеть», они мне: «Нет». Меня в трусах выволочили и бросили в штаб! И  так всех тех, кто ходил к правозащитной группе тогда и писали заявления о факте насильства и избиения.

Чоловік розповідає за ніч 8 січня, коли у кайданах повз на четвертий поверх на животі, пролежав дев’ять годин у холоді та був побитий.

Сергій Ларін колишній ув’язнений

Все понимали, что я освобождаюсь, о том что я обратился в правозащитную группу, меня предупреждали, я, если честно боюсь за свою жизнь и здоровье! Потому что мне угрожали очень сильно, я надеюсь, пускай это посмотрит страна, это беспредел самый настоящий. Хуже 90-х. Как так – костры полить, люди с ожогами. После того, как мы пролежали 9 часов, на нас маски попрыгали, люди есть, которые, у которых свежие побои. Люди просили, когда я уходил – «Серега, не брось нас».

Північно–східне регіональне управління з питань кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції не коментує цю ситуацію.

За данними прокуратури розпочато розслідування за фактом перевищення службових повноважень у Харківській виправній колонії.

Сергій Шевцов, заступник прокурора Харківської області

Було встановлено що 8-го січня у час проведення профілактичних заходів вказаній установі, були спричинені тілесні ушкодження засудженим особам, а саме – 22 особам, за вказаним фактом прокуратура області розпочато кримінальне провадження стосовно посадовців виправної колонії та на сьогоднішній день триває досудове розслідування.

Наразі тривають слідчі дії.

Марія Зайцева, Макс Артамонов.