Фестиваль вертепів у Харкові

14 Січня 2019

Вихідними у Харкові відбулася грандіозна подія: фестиваль «Вертеп-фест- 2019», а також, у його межах, всеукраїнська акція одночасного співу колядки “Нова радість стала”.  Цього року до неї долучилися вже більше ніж 30 міст України, а ще – 5 країн світу.

Майже півтори тисячі учасників, близько ста колективів з усіх регіонів України на більш ніж п’ятдесяти локаціях – у Харкові відбувся «Вертеп-фест-2019».

Розпочався захід масштабною ходою вертепувальників головною вулицею Харкова, а тим часом на маршруті ходи учасників фестивалю зустрічали народні колективи із колядками.

Наталя Плотник, заст. начальника управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації

37 колективів, які співали колядки, щедрівки, розказували історії з вертепу і зараз вони до нас приєднаються з площі Конституції большою вертепною ходою.

До учасників та гостей святкового дійства, яке розгорнулося у центрі Харкова, приєдналася голова облдержадміністрації Юлія Світлична, під патронатом якої відбувся 3-й «Вертеп-фест».

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації

Гарна традиція, яка проходить вже 3 роки поспіль. На 2 дні Харків поринає в атмосферу чарівності. Серце України в ці дні б’ється саме тут, на Харківщині. І я впевнена, що воно достатньо велике, щоб добром, радістю і єдністю поділитися з усіма українцями.

Окрім пісень і добрих побажань, усіх присутніх пригощали смачною кутею, а також розповідали про традиції та рецепти її приготування.

Ольга Сітковська, кореспондент 

Традиційна  українська кутя, приготовлена за усіма правилами зі пшениці, солодка, і навіть у холодну пору року зігріває. Дуже смачно.

Вікторія, учасниця фестивалю

З грушками, з яблучком, з тереном, з вишенькою, обов’язково додаємо горішків волоських, а тоді – ізюмчика, а тоді – ще мак, розтолочений у макітрі з медом. Вона символізує наше багатство, наші родинні зв’язки, а найкраще –наша матір-земля, яка дає нам ці родючі плоди.

Куштування куті – важлива частина  української традиції. Для харків’ян «Вертеп-фест»  – це гарна можливість дізнатися більше про свої традиції та відчути єдність із усіма українцями.

Марія Хомутовська приїхала на фестиваль зі Змієва. У своєму ансамблі народної пісні «Журавка» вона співає вже багато років. Для неї традиції – важлива частина життя.

Марія Хомутовська, ансамбль «Журавка», м. Зміїв

Традиції і звичаї українського народу – це для нас, дійсно, пам’ять. Пам’ять наших народів, наших предків, бо, дійсно, якщо ми це забудемо, то ми забудемо свою Україну, без пісні України не буває і без традицій – не Україна.

Аби в усіх учасників фестивалю була можливість поспілкуватися, в цьому році вперше пройшли етновечорниці, які дали можливість колективам з різних регіонів обмінятися традиціями. На них також були запрошені представники етнічних спільнот Харкова. Крім того, вперше для фестивалю було розроблено електронний додаток – путівник по локаціях заходу.

Олена Рофе-Бекетова, організатор фестивалю

Я дуже задоволена, що ми знов тут зібралися, я дуже радію, що до нас приїхали з усієї України, понад 1000 людей і 60 колективів з усієї України, і ще 30 колективів фестивалю «Святовид», тобто разом майже 100 колективів.

Після масштабної ходи учасники фестивалю та усі бажаючі зібралися на площі Свободи, аби разом взяти участь у всеукраїнській акції одночасного співу колядки “Нова радість стала”.  Цього року до неї долучилися вже більше ніж 30 міст України, а також ще 5 країн світу  – Великобританія, Австрія, Нідерланди, Польща та Німеччина.

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації

Сьогодні до нас долучаються 5 європейських держав, а загалом 6 країн світу заспівають найсучаснішу і найвідомішу українську колядку «Нова радість стала». Я впевнена, що такі можливості, які ми сьогодні із вами маємо – об’єднують людей, на традиціях потрібно єднатися, і саме це додасть нам можливостей жити в мирі і розвивати нашу славну Україну.

«Вертеп-фест»  був започаткований у 2017 році, коли за ініціативи харківських пластунів вперше було організовано проведення Всеукраїнського фестивалю вертепів напередодні Старого Нового року в Харкові. Дводенне дійство традиційних і сучасних вертепів збирає учасників з усіх куточків України – представників вертепних театрів, колядників, фольклорно-театральних колективів, аматорських об’єднань.

У цьому році у рамках фестивалю відбулися виступи вертепних колективів на різних локаціях по Харкову. Також учасники дійства завітали до лікарень, військового шпиталю, дитячих будинків та інших соціальних установ.

Ольга Сітковська, Дмитро Поздняков.