Еволюцію українського вбрання можна побачити у центрі культури і мистецтва

Еволюцію українського вбрання можна побачити у центрі культури і мистецтва
16 Травня 2018

Традиційний український національний одяг. Еволюцію вбрання та його регіональні особливості разом із колекціонерами вивчала наша знімальна група на виставці у обласному центрі культури і мистецтва.

Як вдягалися та як пов’язували хустину українські жінки. Експозиція в Обласному центрі мистецтва – занурення у світ національних традицій. Представлене у виставковій залі – поєднання трьох колекцій харків’янок Ірини Шегди, Ірини Голубєвої і Ірини Маркевич.

Олена Булаєнко, нач. відділу виставкової діяльності Обласного центру культури і мистецтва

Також можна прийти, подивитися, з чого складається український одяг. Це більше для жінок, тому що тут вишивка українська, і цей проект, щоб можна було не тільки в День вишиванки побачити вишиванки, а й прийти і сюди побачити.

У колекції Ірини Шегди близько півсотні вишиванок. Їх збиранням член Національної спілки майстрів народного мистецтва захопилась, коли захотіла знайти вишиванку для себе. Зараз у колекції Ірини вишиті сорочки, починаючи з  19 сторіччя. Традиційні для нашого регіону кольори вишивки на сорочках із появою різноманітних фарб із часом змінювались – від зеленувато-піщаних до більш яскравих синьо-червоних . Як змінювався і сам крій вишитих сорочок у різних регіонах.

Ірина Шегда, учасниця виставки, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України

Изначально вышиванка – хлопьянка – вперекидку целый пласт полотна перекидывался через голову, вшивали рукава, могли быть клинья – появились потом на кокетке, часть трансформировалась в уставку и потом с рукавом перешла  в реглан.

Ще одна учасниця виставки – колекціонер Ірина Голубєва – каже: в Україні склалися і певні традиції пов’язування хусток. Цьому навчали на майстер-класі, який став частиною виставки.

Ірина Голубєва, учасниця виставки

Характерно для нашей територии – хустку підгортали і зверху одягали або корсетку, або юбку. Це як корсетка тільки з рукавами.

Всього експозиція складена з понад 70 експонатів традиційного національного вбрання. Також на виставці можна побачити, яке  приладдя використовували для виготовлення тканин – представлений ткацький станок початку 20-го століття. Експозиція працюватиме до 30 червня.

Ірина Дергоусова, Євген Сєріков