Два віце-прем’єри України та Польщі зустрілись у Харкові

11 Червня 2018

Вихідними у Харкові вшанували пам’ять жертв тоталітарного режиму. Представники України та Польщі поклали квіти до меморіальної дошки, що розташована на колишній будівлі НКВС, де знаходилась внутрішня тюрма. Також, учасники заходу відвідали Меморіал жертв тоталітаризму, що у Лісопарку.

Павло Розенко Віце-прем’єр-міністр України

Після закінчення радянсько-польської війни вересня 39-го року, військовополонені офіцери польської армії були етаповані до спеціальних таборів НКВС. Одним з яких був Старобільський табір на Луганщині. Весною
1940 року польських офіцерів, які утримувались в тому таборі, ешелонами було відправлено до тюрми НКВС у місті Харкові, де протягом кількох тижнів, тривали розстріли у підвалах цих приміщень. Трупи вбитих польських офіцерів автомашинами відправляли до лісу в районі селиха П’ятихатки.

Аби вшанувати пам’ять загиблих до Харкова прибула польська делегація на чолі із Віце-прем’єр-міністром Республіки Польща Пьотром Ґлінським. Майже 80 представників родин катинських приїхали вклонитися пам’яті своїх
пращурів, загиблих від рук НКВС. Нагадаємо, у Харкові вздовж так званої «чорної дороги», що у Лісопарку знаходяться 75 братерських могил. 15 польських та 60 – інших народів, зокрема, й українських.

Пьотр Ґлінський  Віце-прем’єр-міністр Республіки Польща

Шановне панство! Дивлячись на це доглянуте та безпечне кладовище, я б хотів подякувати українській владі за опіку над цим особливо важливим для поляків місцем. Варто зазначити, що в Харкові не вдалося так званим «невідомим виконавцям» влаштувати провокації та спровокувати напругу у польсько-українських відносинах. Я би хотів передати українському народу слова поваги, за те, що в сучасній Україні немає розбіжностей на тему, як варто інтерпретувати комунізм та радянську політику – як тоталітарну державу, в якій нема місця для плюралізму поглядів та, в якій відбувалися масові вбивства та приниження людей. Тоталітарна влада дозволяла собі відбирати в людей те, що для них є найціннішим – гордість та особиста віра.

Представники України та Польщі поклали вінки до Меморіалу жертвам тоталітаризму, вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання та взяли участь у богослужінні.

Павло Розенко  Віце-прем’єр-міністр України

Близько 4 тисяч польських офіцерів та понад півтисячі мирних польських громадян, яких у цьому лісі жорстоко було розстріляно тоталітарною машиною сталінського режиму в 1940 році. В цьому лісі також поховані тисячі українців, росіян, євреїв, представників різних національностей. Це місце скроплено
невинною кров’ю українців і поляків, і є священним для нас, є місцем нашої спільної історичної пам’яті.

Тут, на шостому кварталі Лісопарку серед інших міститься і таблиця з ім’ям Якуба Вайди – це батько відомого польського режисера Анджея Вайди.

Ізабелла Саріуш-Скомпська – голова Федерації катинських родин

Пан Анджей описав нашу історію, історію наших сімей, в портретах яких, передав глядачеві рівно
стільки, скільки зміг. Ми приїхали сюди через багато років, дехто вперше, тому що віримо, що наша присутність тут дуже важлива. Кожний привіз із собою фрагмент великої історії та свою родинну пам’ять: згадки про батька, дядька, дідуся. Якщо б ми хотіли назвати, до кого ми сюди приїхали, наша зустріч би дуже затягнулась, адже ми і так не можемо пригадати всіх. Книга цього кладовища дуже товста.

Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко висловив переконання, що сьогодні між Україною і Польщею має відкритися новий етап конструктивних відносин і співпраці.

Павло Розенко  Віце-прем’єр-міністр України

 Україна вдячна Президенту Польщі, Уряду Польщі та всьому польському народу за безперечну і беззастережну підтримку України в цій непростій ситуації і за послідовну підтримку в Україні її територіальної цілісності і незалежності.

Катерина Махова, Євген Сєріков