Діяльністю коксового заводу у Харкові зацікавились правоохоронці

19 Лютого 2021

У Харківській міськраді пройшло чергове засідання робочої групи з питань діяльності коксового заводу. Активісти та депутати мали змогу напряму поставити питання правоохоронцям та представникам контролюючих органів щодо вжитих заходів відносно підприємства.

За даними Держпродспоживслужби, керівництво заводу «Новомет» не має дозволів на викиди забруднюючих речовин і неодноразово зверталось  до Міністерства енергетики та захисту довкілля аби їх отримати, втім, у зв’язку із карантином їх видача призупинена. Через карантин і контролюючі органи не могли провести перевірки.

Ірина Зубкова, представниця ГУ Держпродспоживслужби у Харківській області

Дозволу на викиди забруднюючих речовин це підприємство не має. На цей рік це підприємство є у плані і перевірка буде проводитись влітку. Без проведення перевірок ми ніяких адміністративних стягнень не зможемо застосувати. Ми перевіряємо наявність викидів, дозвіл на викиди, дотримання лабораторного контролю на межі санітарно-захисної зони і поводження з відходами.

Втім, саме рівень забруднення повітря, що найбільше хвилює громадськість – Держпродспоживслужба встановити не може.

Ірина Зубкова, представниця ГУ Держпродспоживслужби у Харківській області

У нас немає лабораторних досліджень, після реорганізації обласний лабораторний центр має лабораторію, і він проводить лабораторний моніторинг за атмосферним повітрям у Харкові.

У санітарно-захисній зоні навколо «Новомету» площею 1000 метрів знаходяться два дитсадочки та дитяча поліклініка.

Юлія Просєкіна, депутатка Харківської районної ради

Буквально цими днями у одного з активістів, у маленької дитини трапився спазм гортані, це трапилось на вулиці. Ми всі знаємо – останні два-три дні нам там нічим дихати в районі. У мене питання – у нас школа 79, дитсадок – вони щодня гуляють, чи зможе медсестра в дитсадку надати допомогу дитині.

Ірина Зубкова, представниця ГУ Держпродспоживслужби у Харківській області

У кожному дитячому дошкільному закладі є певний перелік лікарських засоби, у тому числі – киснева подушка, а також «Сальбутамол», який дають, якщо є алергічна реакція, дитина задихається.  – Спасибо, Вы меня практически успокоили.

Було чим і втішитися – нарешті активісти побачили представника прокуратури, який підтвердив, що у Новобаварському відділі поліції у серпні відкрито кримінальне провадження відносно коксового заводу.  Було проведено кілька оглядів та ще у вересні призначено судову інженерно-екологічну експертизу.

Едуард Новіков, керівник Харківської місцевої прокуратури №2

На даний час залишається отримати висновок цієї експертизи, двічі ми писали до експертної установи листи щодо строків завершення цієї експертизи. Для прийняття законного процесуального рішення слідству залишилось  отримати висновок цієї експертизи.  Оскільки відповідно до кримінально-процесуального кодексу, джерелом доказів у кримінальному провадженні є висновок експертів, висновки контролюючих органів не є джерелом доказів відповідно до КПК.

На думку прокурора, у лютому-березні мають надійти висновки експертів, і справу нарешті передадуть до суду.  У цілому депутатів і активістів задовольнили підсумки цієї зустрічі, яка дозволила почати рух до вирішення питання.

Олександр Константінов, активіст

У рамках діючого законодавства не маємо змоги отримувати інформацію у цих процесах, тут можемо отримати хоч якусь інформацію, ми інформуємо людей, що тут проходить, тому що люди зневірені і що держава може захистити їх права.  Ми зараз розуміємо, що можемо накоплювати питання, на які можемо отримувати відповіді і висказувати свої претензії представникам прокуратури, і отримувати від них відповіді, чому саме так відбувається.

Олександр Абрамов, депутат Харківської міської ради («Блок Юлії Світличної «Разом!»)

Головне, що я зробив для себе висновок, що є кримінальне провадження, над яким ретельно працює прокуратура, громадськість змогла дотиснути це питання на високому рівні, на рівні Харківської обласної прокуратури, вони зробили запити всі необхідні. Ми вимушені, на жаль, боротися за право, гарантоване Конституцією, – дихати чистим повітрям. У цій боротьбі будь-які засідання комісій, пікети – це крапля за краплею нас веде до перемоги, і ми переможемо, це завжди буде так.

Активісти і далі виборюватимуть свої права – вже готуються вийти на пікет сесії міськради, що відбудеться 24 лютого.

Оксана Кириченко, Дмитро Шаталов