Діти із вадами зору вийшли на новий рівень навчання

27 Лютого 2019

Діти із вадами зору вийшли на новий рівень навчання. У Харківському спеціалізованому учбово-виховному комплексі імені Короленка з’явився принтер Брайля. Кошти на нього зібрали за допомогою благодійного концерту «Класична феєрія», що відбувся у Харкові напередодні новорічних свят за підтримки голови області Юлії Світличної.

Анастасія Дробна, учениця 11 класу

Все, зошит підписаний, можна працювати.

Менш ніж за півхвилини учениця 11 класу Анастасія підписує зошит. Дівчинка незряча. Для письма використовує спеціальну дошку та грифель. Їм вона виколює рельєфно-крапковий шрифт Брайля, в основі якого лежить комбінація шести крапок.

А так буквально за хвилину спеціальний принтер друкує заданий текст тим же шрифтом Брайля. Для друку необхідні лише щільний папір та кілька натисків кнопки.

Усі кнопки принтеру підписані шрифтом Брайля, що дає змогу людям із вадами зору безперешкодно їм користуватися.

Олена Шевченко, вчитель інформатики та математики

Учні, які працюють шрифтом Брайля, можуть користуватися цим принтером. Для того, щоб вони могли вімкнути, вимкнути, налаштувати кількість копій, зайти в меню – це все озвучується. Можна зайти, перевірити і послухати. У цьому принтері можна налаштувати під будь-який розмір листочки. Під А4 формат. Більше та менше, для цього потрібно вираховувати кількість символів у рядочку.

Учні кажуть – поява такого пристрою дуже спрощує навчання. Адже раніше все доводилося переписувати вручну та під диктовку. А це не так просто, як здається на перший погляд.

Анна Касинець та Дмитро Біленський, учні 11 класу

Коли є така нагода, можна піти та роздрукувати, що потрібно. Наприклад, те ж завдання знайшов плоским шрифтом, а потім прийти сюди не переписувати грифилем, а ще й треба, щоб хтось диктував. А прийшли, віддали, передрукували і все. Так.

Крім звичайного тексту принтер друкує геометричні фігури, а також математичні формули та графіки.

Це у нас трикутник, це у нас коло, це у нас квадрат. Поки принтеру не було, такого не було, якби воно було. Тільки ми могли це грифелем малювати.

А далі Дмитро показує, як він це робив раніше за допомогою звичайного годинника.

Дмитро

Отут так ведемо, ведемо.  Або нам просто, нам просто могли пояснити, що таке прямокутник. Ну, наприклад, двері, стіл, підлога та ще, що в нас є.

Принтер, що друкує шрифтом Брайля, коштує понад двісті тисяч гривень. За власні кошти заклад не міг дозволити собі його купівлю. Гроші зібрали на благодійному концерті «Харківська фєєрія», що пройшов наприкінці минулого року, під егідою губернатора області Юлії Світличної. Адже підтримка дітей з особливими освітніми потребами знаходиться на особистому контролі губернатора.

Олексанр Білоусов, директор спеціалізованого навчально-виховного комплексу ім. В.Г. Короленка

В этом году мы благодаря «Харьковской феерии» получили принтер Брайля. Сегодня нам грех жаловаться. Мы здесь рядом с областной администрацией. Мы чувствуем постоянно внимание, поддержку нашего руководства.

У спеціальному навчально-виховного комплексі існує і музичне відділення. Тут діти грають на різних інструментах, а також співають у хорі.

Головна проблема, що існувала раніше у здобутті музичної освіти – це відсутність нот. Адже надрукованих шрифтом Брайля їх катастрофічно мало, говорить хормейстер Людмила Бондаренко.

Людмила Бондаренко, хормейстер

Я сама это писала, потом приобрела машинку бушную, там не работала 6 точка. Но я постоянно писала и до 2, и до 3 ночи писала ноты и слова. Часто я потом возвращалась к этим нотам и накалывала 6 точку и это было очень сложно.

З появою принтеру про цю проблему забули.

Людмила Бондаренко, хормейстер

Сейчас это облегчение, и я так обрадовалась, и всем рассказывала – у нас принтер есть. Уже слова мы печатаем. Я набираю на компьютере тексты и оно переходит в нужный шрифт. Это все – за секунду.

Маргарита Розуменко, учениця 11 класу

Це велика економія часу і багато можливостей.Тому що я не пишу це вручну. Принтер – це дві хвилини, а вручну – це 15 хвилин, в залежності від об’єму тексту.

Тепер Маргарита може вивчити навіть ті пісні та пьєси, які раніше були недосяжні.

Юлія Котелевська, Дмитро Поздняков.