Чверть харківської молоді, за даними досліджень, пробувала наркотики

14 Травня 2019

Чверть харківської молоді, за даними досліджень, пробувала наркотики. Що примушує дітей та молодь вживати наркотики та як запобігти цьому?

Дослідження проблеми вживання наркотиків молоддю ведеться у Харківській області не перший рік – розповідають фахівці. При цьому науковці аналізують вік, зміну структури споживання наркотиків та інші чинники залежностей. Медики говорять – якщо у 90-ті роки минулого століття переважали наркозалежності від опіоідів – макової соломки, тощо, то зараз це різні психоактивні речовини.

Олексій Сердюк – заст. зав. науково-дослідної лабораторії з проблем протидії злочинності ХНУВС, кандидат соціологічних наук 

Наразі чверть молоді Харківської області  має досвід споживання наркотиків. Біля 2-3% регулярно вживають наркоречовини, біля 80% споживає алкоголь, біля 60% – палить тютюн.

Фахівці говорять – найбільш небезпечним з точки зору початку вживання наркотиків є підлітковий вік. Причому, розповідають медики, людина не починає одразу вживати наркотики, натомість поява залежностей утворюється так би мовити сходами, оскільки долаються певні психологічні барєри. За статистикою, спочатку діти пробують тютюн – і це найчастіше відбувається у 10-11 років, далі – а це 12-13 років – йде алкоголь і потім – у 14 років найчастіше діти пробують наркотики. При цьому науковці наголошують на небезпеці легалізації будь-яких психоактивних речовин.

Ігор Лінський – директор ДУ «Інститут неврології психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України», доктор медичних наук, професор

Якщо казати конкретно про коноплю і куріння, то до її специфічної дії, а вона діє спеціфічно, діє на головний мозок і люди, які використовують її регулярно отримують специфічну енцефалопатію, тобто органічне ураження головного мозку зовншнім токсином. І окрім того, вона справляє складний ефект – всі ми ділимо наркотики на стимулятори чи депресанти і галюціногени. Так от, вона обладає властивостями майже всіх трьох.

Найчастіше причиною того, що діти пробують наркотики, стає наявність проблем у родині, відсутність уваги батьків до своїх дітей та те, що малеча відчуває себе сиротами при живих батьках. Тож, родині важливо усвідомлювати свою відповідальність за виховання дитини – кажуть науковці:

Ігор Лінський – директор ДУ «Інститут неврології психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України», доктор медичних наук, професор

Інвестуйте в своїх дітей і не стільки гроші, скільки свою увагу і свій час, тому що однією з найважливіших середовищних обставин, яка спонукає молоду людину до вживання наркотиків, це те, що він відчуває себе сиротою при живих батьках. Для нього авторитетом перестають бути батьки чи мати, для нього авторитетом стає випадкова особа на вулиці. І розглядає цю дитину лише як джерело доходів нелегальних і іноді він реалізує якісь нереалізовані в легальний спосіб лідерські амбіції.  Тому головне – це час, проведений з дітьми.

Компенсувати брак уваги подарунками – найгірша тактика, у батьків утворюється ілюзія, що вони щось роблять для дитини, натомість дитина все одно буде відчувати брак уваги. Втім, важливим є спільні заняття та спільно проведений час. Крім того, кажуть фахівці, важливо сформувати у дитини певні психологічні навички:

Олексій Сердюк,  заст. зав. науково-дослідної лабораторії з проблем протидії злочинності ХНУВС, кандидат соціологічних, доцент, підполковник поліції 

Якщо ви не навчите десь до 11 – максимум до 12 років свою дитину нести відповідальність за свої вчинки, то після цього ви втратите, десь около 12 років референтна група, яка чинить вплив на вчинки дитини, вона міняється на однолітків. Якщо до цього віку ви не приділяли дитині увагу, не привчили нести відповідальність за свої вчинки, то гарантовано після 12 років це навчить її робити соціальне оточення, якщо у цьому оточенні будуть легалізовані наркотики, це оточення буде їх вживати, воно вашу дитину навчить цьому.

Дуже важливо – кажуть фахівці – навчити дитину до цього віку казати «ні» і критично ставитись до різних пропозицій. І це стосується не тільки наркотиків, а всього що суперечить інтересам особистості.

Ірина Дергоусова, Віктор Сєріков.