Черговий завод у Харкові – на межі зникнення

7 Квітня 2021

Черговий завод у Харкові – на межі зникнення. Працівники Харківського протезного заводу – єдиного в країні, що може виготовляти певну продукцію для людей з інвалідністю, вісім місяців не отримували заробітню платню. У підприємства мільйонні борги за комуналку. Ситуація створена штучно, – говорять на підприємстві, адже гроші, які зазвичай виділялися державою для виробництва, обласні чиновники наразі  спрямовують до комерційних структур. Хто і чому доводить завод  до закриття – далі у сюжеті.

Здесь мы изготавливали средства реабилитации тех, кто после инсультов. Сейчас у нас заказав практически нет.

Це один із виробничих цехів Харківського протезного заводу. Наразі тут тихо та жодного працівника. Робочий процес завмер в очікуванні замовлень. А їх вже тривалий час немає. Само підприємство шукати для себе роботу  не може, бо є державним, тобто, лише держава може забезпечувати завод замовленнями на продукцію.

Євген Овчаренко, голова профспілки Харківського казенного  експериментального протезно-ортопедичного підприємства

Различная была продукция, а сейчас нет. А почему нет? Раньше были. А сейчас формирует государство заказы. Я думаю, людей много, которые хотят получить эту продукцию. Предприятие выдает бесплатно, но для этого нужны заказы, чтоб под каждого инвалида мы изготовляли.

Як працює система? Людина з інвалідністю для отримання, наприклад протезу, чи то спеціального взуття, звертається до обласного Департаменту соціального захисту населення. Там, за законом, повинні виписати направлення до стаціонару протезного заводу, де за індивідуального замірами зроблять необхідний протез. Оплачує все це держава, переводячи кошти на рахунки підприємства. Та на Харківському протезному заводів від держави ані замовлень, ані грошей вже тривалий час не отримували. На підприємстві утворилася заборгованість із заробітної платні. Люди не отримують гроші з серпня минулого року.

Олександр Вашурін в.о. директора Харківського казенного  експериментального протезно-ортопедичного підприємства

Задолженость – 5,5 мільйонів. По коммуналке – 500 тысяч долг и триста – по свету, плюс налоги – ЕСВ и 2 миллиона налогов.

Чому ж немає замовлень? Хто позбавив працівників заводу фінансування? Адже, тих, кому потрібна продукція заводу, не поменшало. На підприємстві кажуть, останнім часом людей з інвалідністю  чиновники Харківської облдержадміністрації почали спрямовувати до приватних компаній. Туди ж, слідом за замовленнями, йдуть і державні кошти. При цьому якість продукції протезного заводу в рази краща, бо виробництво унікальне в своєму роді.

Леонід Пронь, головний інженер Харківського  експериментального протезно-ортопедичного підприємства

Направление выдают не на наше предприятие, а на частные руки, вот так мы не получаем заказы. Коммерческий интерес и может в этом помочь только министерство – воздействовать на органы, которые работают, у нас появится тогда возможность работать и выпускать продукцию не хуже, чем в европейских государствах.

Якщо раніше на підприємстві працювало близько двох сотень людей, то сьогодні тут сімдесят співробітників. Люди звільняються. А ті, хто залишилися, говорять – власні сили та ресурси на межі. Та обласну владу, яка має лобіювати інтереси жителів області у київських провладних кабінетах, це, схоже, не хвилює.

Ніна Орлянкіна, працівниця  Харківського казенного  експериментального протезно-ортопедичного підприємства

Мы с мужем вдвоём работаем на предприятии и мы не пенсионеры, и не получаем зарплату, нам не на что жить. 8 месяцев задолженности – что нам делать? Нам не на что жить, вот вопрос к нашему Президенту и министру – у нас нет уже никаких сбережений, не за что ездить на работу, что нам делать?

Обурені такими діями представники колективу написали звернення до Президента, проте реакції – нуль. Зараз у Міністерстві соціальної політики обіцяють протягом двох тижнів почати вирішувати проблеми підприємства. Проте колектив певен, що проблема і на місцевому рівні, бо чомусь обласна адміністрація, яка є вертикаллю президентської влади не намагається вирішити проблему, більше того, активно веде завод до закриття, перенаправляючи людей з інвалідністю до приватних компаній.

Наталія  Рябовол, технік-протезист Харківського казенного  експериментального протезно-ортопедичного підприємства 

К нам приходят, жалуются, что их направляют к другим фирмам, у нас остались сложные люди, деток и вот говорят, что протезный завод не работает, ну как так может быть. Про нас ходят слухи, что закрыты. Это не правильно.

Проте, люди навіть без заробітної платні ходять на роботу, щоб їх клієнти бачили, що завод працює і може виконувати будь-які замовлення за профілем підприємства. Ігор каже, що боїться, що завод закриють, для нього місцеві спеціалісти безцінні. Чоловік каже – його в обласному Департаменті соцзахисту також намагалися направити до приватних компаній.

Ігор Царьков, пацієнт Харківського казенного  експериментального протезно-ортопедичного підприємства

Тут столько врачей было, а сейчас остался техник один – Владимир Николаевич, и специалистов скоро не будет.

Про проблеми підприємства знають скрізь –  в Києві,  у губернатора та в міській раді. Проте жодного представника влади на заводі не було, кажуть люди.  А тим часом через закриття унікального виробництва  тисячі людей з інвалідністю можуть залишитися без необхідної допомоги, бо приватні компанії не мають тих технологій, які на сьогодні застосовуються тут.

Анна Почапська, Євген Сєріков