Бізнес, особливо малий та середній, переживає важкі часи

20 Жовтня 2021

Бізнес, особливо малий та середній, переживає не найкращі часи. Соціально-економічна криза, карантинні обмеження, непомірні тарифи та чимало інших факторів змушують зачиняти фірми, скорочувати працівників та обмежувати цілі напрямки у роботі великих підприємств. Ситуацію, що склалась навколо підприємців, обговорили у міськраді. Чого дійшли – знають наші журналісти.

Бізнес не тільки потерпає від кризи, а й від непорозуміння із міською владою Харкова, нарікають підприємці. Відсутність комунікації не дає змоги вирішити нагальні проблеми та просто створити умови задля того, аби бізнес жив, а не виживав. Зокрема, йдеться про взаємодію із комунальними підприємствами.

Валентин Спасибо, заступник голови Асоціації платників податків, адвокат

Относительно коммунальных предприятий – до настоящего времени, к сожалению, нету какого-то понятого, прозрачного алгоритма заключения договоров. То есть, он где-то есть, но его, наверное, не все в открытом доступе имеют возможности найти, тем более – реализовать.

Наразі дуже гостро стоїть питання у подовженні договорів оренди землі з міською владою, або комунальними підприємствами. Втім, цей процес затягується.

Олександр Ялпачик, голова Харківської міської організації професійного союзу підприємців

Городская власть эти договоры не продлевает. Причину указывает ну, такую,- срок закончился и все. А чего это делается, нам непонятно. Мы бы хотели задать этот вопрос и Игорю Александровичу Терехову, и, наверное, директору Департамента земельных отношений. Почему люди остаются без работы?

Є й інші проблеми, що винесли на обговорення представники бізнесу.

Олексій Дідул, керівник громадської організації «ФОП РАЗОМ UA»

С просьбой вынести такую инициативу на сессию Харьковского горсовета, чтобы депутаты поддержали наши законодательные инициативы. Это работали харьковчане, конкретно над этими проектами. Конкретно это за нерасширение тотальной фискализации.

Підтримали підприємців представники «Блоку Світличної «Разом!». Депутати блоку певні – у розвитку бізнесу має бути зацікавлена перш за все влада.

Максим Радченко, депутат Харківської міської ради, представник фракції політичної партії «Блок Світличної “Разом!”»

Кожна громада, в принципі, зацікавлена в розвитку мікробізнесу, тому що мікробізнес виконує дуже багато соціальних питань. Це і найменша конкурентна ціна для громадян, це і працевлаштування людей. І ми всі у цьому зацікавлені. А в нас є комунальна установа, яка приносе в місто 19 мільйонів, а мікробізнес, нехай мене поправлять тут експерти, – порядка 4 мільярдів гривень в бюджет міста. І є якийсь дисбаланс вже цих всіх відносин. Тому я пропоную – все ж таки в стратегії повернутись до того, щоб ми просто виконували, в першу чергу, законодавство України.

Втім, у міськраді, на чолі з Ігорем Тереховим, схоже, проблеми бізнесу вважають не надто важливими. Тож, для їх обговорення було виділено вкрай обмежений час.

Сегодняшняя встреча у нас будет достаточно короткая, я сразу хочу попросить коллег, чтобы мы провели ее сегодня в течение часа, я буду представлять слово.

Депутат міської ради від фракції «Блок Світличної “Разом!”» Максим Радченко вважає такий підхід неприпустимим.

Максим Радченко, депутат Харківської міської ради, представник фракції політичної партії «Блок Світличної “Разом!”»

От сьогодні була «Гра в кальмара» по-харківські. Ви знаєте, у нас таке відчуття було, що вмонтували просто в сценарій якоїсь жорстко регламентованої наради, а я хочу нагадати, і виконуючому голові, що це, в першу чергу, експертна рада. Це, до-речі орган, в пріоритеті якого є саме спілкування і діалог. І повинно було відкрити діалог без якогось такого жорсткого регламенту, де в нас просто не було можливості напрацювати якісь питання.

Продуктивно обговорити та конкретно вирішити проблеми підприємців не вдалося. Напевно, у керівництва міста немає для цього ані часу, ані бажання.

Анастасія Федорик, депутат Харківської міської ради, представник фракції «Слуга народу», керівник міжфракційної депутатської групи «Бізнес разом»

Сегодня прошла коордрада. Как мы видим, она прошла совсем непонятно. Непонятно, почему она была созвана, потому что изначально сказали, что она будет длиться час. Пожалуйста, не задавайте вопросы. Как бы я считаю, что это должно проходить в диалоге. Люди должны разговаривать, говорить свои проблемы. И должны слышать. Сегодня те вопросы, которые были озвучены, они являются, да, тоже важными, но мы не понимаем, как они будут в итоге делаться, кто их придумал, как эта стратегия вообще придумана. И мы не увидели саму стратегию развития предпринимательства.

Коли питання підприємців будуть вирішені – не зрозуміло. Більше всі ж спроби обговорення важливих моментів для бізнесу припинялися секретарем міськради Ігорем Тереховим, під виглядом політизації ситуації.

Максим Радченко, депутат Харківської міської ради, представник фракції політичної партії «Блок Світличної “Разом!”»

В принципі, реакції не було, сказали, що я політизую процес, хоча це абсолютно не так. У нас в політичному процесі сьогодні немає нашої фракції. Ми просто відстоюємо інтереси мікро- і малого бізнесу, який саме в умовах сьогоднішньої економічної кризи, економічних обмежень, пандемії, він просто потерпає і тих, навіть двох тисяч гривень, про які казали, їх недостатньо.

Максим Радченко запевнив, що «Блок Світличної» і надалі буде відстоювати інтереси підприємців Харкова. Це дає надію, що незважаючи на всі перепони з боку міської влади, проблеми бізнесу не будуть замовчуватися і влада зробить більше кроків назустріч людям.

Еліна Бардакова, Дмитро Шаталов