Безпека на Водохреще

18 Січня 2019

Завтра православні відзначатимуть одне з найбільших християнських свят – Водохреще. У православних та греко-католицьких храмах святитимуть воду. За традицією, чимало людей пірнатимуть у крижану ополонку.  Де і коли освячуватимуть воду та яких правил треба дотриматись під час хрещенського купання, щоб не нашкодити здоров’ю  – дізнавались наші кореспонденти.

19 січня в усіх православних та греко-католицьких храмах області святитимуть воду.  Охорона правопорядку під час проведення богослужінь буде забезпечена – розповіли у облдержадміністрації. У місцях проведення масових заходів нестимуть службу 1100 працівників Національної поліції та 120 військовослужбовців Нацгвардії

Анатолій Бабічев, заступник голови Харківської облдержадміністрації

Обласна державна адміністрація, як і завжди, готова до проведення таких заходів. Хочу підкреслити, що ми зібрали повну інформацію щодо проведення святкових заходів, це більшість водоймів, які є у Харківській області у місті Харкові, всіх населених пунктах Харківської області. Якщо є одне водоймище, але є різні релігійні громади, то у нас по часу розведені ці заходи.

З 8-ї години ранку проходитиме літургія, а з 9-ї – освячуватимуть воду. Як розповіли у секторі у справах релігії облдержадміністрації,  воду святитимуть доти, доки люди йтимуть до храмів.

Ольга Чернявська, завідувач сектору у справах релігії Харківської облдержадміністрації

Всі релігійні громади ознайомлені з законом «Про свободу совісті релігійної організації». Вони знають, що для того, щоб освятити воду на водоймищі, тобто не на території храму, вони повинні дати заявки у місцеві органи самоврядування і місцеві органи самоврядування забезпечать охорону і медичну допомогу, якщо щось станеться на цих водоймищах, а на території своїх храмів це проводять без будь-яких повідомлень.

Саржин яр – тут зазвичай і влітку, і взимку можна побачити чимало купальщиків. А на Водохреще з бажаючих зануритись у крижану купель зазвичай вишикуються черги. І напередодні Водохреща тут є ті, кому зимове купання – до вподоби.  Вадим говорить – моржуванням постійно займається вже 4 роки, занурення у крижану воду дає йому здоров’я:

Вадим, харків’янин

Да, и завтра буду моржевать обязательно, не боюсь, занимаюсь этим с 15-го года регулярно. Уверен, что не заболею.

Сергій є прихильником зимового купання вже протягом 3 десятиліть. Каже – купання на Водохреще за будь-якої погоди для нього – вже традиція:

Сергій, харків’янин

Ой, вы знаете, это такое удовольствие, я даже не знаю, с чем сравнить, представьте, массаж Вам делают руками частичный массаж, а это падаешь в воду и массаж всего тела. Сейчас здоровье – честно говоря, не знаю, сколько мне лет – ну буквально за двадцать, наверное, не больше.

А ось у обласному центрі здоров’я нам розповіли  – слід розрізняти моржування і занурення у крижану воду один раз на рік на Водохреще. Останнє, кажуть медики,  нічого спільного з закалюванням чи моржуванням немає. У обласному центрі здоров’я говорять – купання взимку – це випробування для незагартованого організму:

Михайло Брикін, лікар Харківського обласного центру здоров’я 

Такое погружение для неподготовленного человека является стрессом и в ответ на этот стресс организм принимает свои защитные меры – прежде всего это резкий спазм, сокращение сосудов периферических, в основном, кожи, чтобы сократить теплопотери организма.

Ейфорія, яку нерідко відчувають купальщики після занурення – наслідок роботи вегетативної нервової системи і ендокринної системи, які у відповідь на стрес викидають певні біологічно активні речовини – зокрема – ендорфіни – гормони радості. Медики говорять – попри стрес, короткотермінове занурення у крижану воду шкоди для здорового організму не нанесе. А ось людям з певними, зокрема, хронічними хворобами краще утриматися від купання:

Михайло Брикін, лікар Харківського обласного центру здоров’я 

В первую очередь, сердечно-сосудистой системы, системы кровообращения – это гипертоническая болезнь, перенесенный инфаркт, инсульт. Хронические заболевания дыхательной системы, туберкулез и другие инфекционные заболевания, а также в состоянии респираторных инфекций или гриппа, сахарный диабет очень не любит стресс, то такому человек лучше воздержаться от таких процедур.

Якщо незагартована людина  вирішила, не маючи певної підготовки, все ж таки пірнути у крижану купель, медики радять дотриматись певних рекомендацій:

Михайло Брикін, лікар Харківського обласного центру здоров’я 

Подготовка может быть какая-то кратковременная – провести какую-то короткую разминку немножко разогреться, размяться, быстро окунуться, вытереться, попить там горячий чай, кофе, согреться, одеться.

Неподалік від водойм, де люди пірнатимуть у купелі, чергуватимуть бригади швидкої допомоги. Також, близько 300 рятувальників пильнуватимуть за дотриманням правил безпеки під час водохресних купань. У місцях проведення урочистого освячення води у Харківській області буде організовано 105 спеціальних рятувальних постів з чергуванням співробітників ДСНС та задіяно 26 одиниць рятувальної техніки.

Ірина Дергоусова,  Олена Павличенко, Віктор Сєріков, Макс Артамонов.