5 дитячих будинків сімейного типу на Харківщині отримають нові приміщення

31 Серпня 2019

П’ять дитячих будинків сімейного типу на Харківщині отримають нові приміщення. Питання розподілу коштів субвенції для забезпечення житлом дітей-сиріт та придбання приміщень для розвитку сімейних форм виховання обговорили під час всеукраїнської селекторної наради при Міністерстві соціальної політики України. Реалізація цього питання на Харківщині знаходиться на особистому контролі голови Харківської облдержадміністрації Юлії Світличної, тож останніми роками дитячі будинки сімейного типу області  суттєво покращують умови.

В облдержадміністрації зазначають, для ефективного розподілу та використання коштів державної субвенції в регіоні було створено обласну та 50 місцевих профільних комісій. Під час останнього засідання обласної комісії 22 серпня було прийнято рішення про розподіл субвенції між місцевими бюджетами.

Кошти будуть спрямовані на придбання 5 споруд для дитячих будинків сімейного  типу на території Дергачівського, Красноградського, Вовчанського районів та міста  Мерефа – на загальну суму майже 13 мільйонів гривень. Крім того, понад 21 мільйон гривень буде виплачений у якості грошової компенсації за придбання житла 50 (п’ятдесятьом) особам пільгових категорій.

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації

Другий рік поспіль ми запроваджуємо програму, яка надає можливість закупати будинки сімейного типу для всіх тих, хто не мав житла, щоб виховувати дітей. У цілому за ці два роки вдалося закупити близько 50 об’єктів, які забезпечують житлом біля 100 дітей.

На Харківщині майже 98% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховуються в сім’ях. І це найкращий показник в Україні. За останні два роки у 9 районах області були створені дитячі будинки сімейного типу. І родини, які хотіли взяти на виховання багато дітей, але не мали відповідних житлових умов, отримали таку можливість.

Так, наприклад, у Змієві родина, яка виховує восьмеро дітей, семеро з яких – прийомні, отримала двоповерховий будинок. Донедавна у родині Ірини Молчанової було троє дітей. Двоє з яких всиновлені. Всі разом вони проживали у Мерефі. Та у серпні цього року Ірина взяла на виховання ще п’ятьох дітлахів. Тож, за кошти державної програми, для новоствореного дитячого будинку сімейного типу, купили нове житло і родина переїхала.

У великому двоповерхову будинку – чотири кімнати для дітей, зала, кухня, їдальня та великий хол. Помешкання облаштоване всіма необхідними меблями та побутовою технікою.

Ірина Молчанова, мати

А це в нас тут камінна, ну, ми ще тут плануємо зробити дитячу, тобто ігрову, щоб зимою діти тут гралися, не на верху, а тут, щоб гралися.

Створення будинків сімейного типу – робота, що триває по всій області. Опікунам надається будинок зі всіма умовами, де можуть жити до 10 дітей, які відчуватимуть на собі батьківську любов та підтримку.

Оксана Малишева, заступниця голови Харківської райдержадміністрації 

Треба зазначити, що Харківська обласна державна адміністрація піклується і багато приділяє уваги і сімейним формах виховання, і таким закладам, де ми знаходимося зараз і взагалі всім питанням, пов’язаним із правами і інтересами дітей. Ці питання перебувають під контролем голови обласної адміністрації Юлії Олександрівни Світличної і ціла низка таких соціально- важливих об’єктів була реалізована саме завдяки її підтримці, ініціативі та допомозі. Я можу навести приклад – придбання квартир для дітей-сиріт у Харківському районі – придбано два будинки сімейного типу і одна родина вже мешкає, а інший готується до відкриття.  Особливо приємно, коли до таких заходів приєднуються благодійні проекти.

Крім того, за підтримки Юлії Світличної, в області ведеться активна робота із забезпечення соціальним житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які розпочали самостійне життя. Тільки минулого року для них було придбано 26 житлових об’єктів. Загалом протягом останніх двох років на реалізацію програми забезпечення житлом дітей-сиріт та створення дитячих будинків сімейного типу Харківська область отримала субвенції з державного бюджету на загальну суму понад 30 мільйонів гривень.

Ольга  Шевченко, начальник Служби у справах дітей Харківської облдержадміністрації 

Ці питання постійно перебувають на постійному контролі. Тому що саме ця категорія потребує уваги з боку держави, саме ці діти, які залишились без піклування батьків, вони потребують особливого піклування з боку держави. У керівництва обласної державної адміністрації ці питання завжди на контролі. Якщо кажемо про житло, то ми маємо обласний гуртожиток, куди направляються діти. Ми маємо можливість надати будь-яку консультативну допомогу, якщо є така  необхідність.

Нині на обліку в Службі у справах дітей Харківської області перебуває 4300 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки. Лише близько 160-ти дітей виховуються у  спеціалізованих інтернатних установах. У рамках реформи з деінституалізації до 2026 року в Україні всі інтернати будуть повністю розформовані.

Крім того, в обладміністрації розглядають питання щодо граничної площі будинків, які будуть придбані коштом державної субвенції. Адже будинки, які повністю відповідають критеріям та мають необхідну документацію, перевищують граничну площу, передбачену постановою. В обладміністрації вважають, що буде доцільно надати можливість людям проживати у більш комфортних умовах, враховуючи що це не порушить вимоги щодо фінансування. У профільному відомстві пообіцяли детально дослідити це питання.

Ольга Сітковська.