21 листопада в Україні відзначили День Гідності та Свободи

22 листопадаа 2021

21 листопада в Україні відзначили день Гідності та Свободи. На ці дні припали дві українські революції початку цього століття – Помаранчева – у 2004 році, та Революція Гідності, що розпочалася у 2013. У Харкові сотні активістів зібралися на центральній площі, аби згадати про ці події.

21 листопада 2013 року у Києві розпочалася акція протесту студентів та громадян. Обурення викликала політика тодішнього керівництва країни, яке фактично монополізувало владу та намагалося зупинити підготовку до підписання Угоди з ЄС на користь північного сусіда. Після того, як влада застосувала силовиків для розгону мирної акції протесту у Києві, громадські протести набули масштабу.

Вісім років тому Аліна Котлярова виходила на Майдан – і не лише вона.

Аліна Котлярова, учасниця Революції Гідності

На майдани виходили дві мої донечки, в Києві, одна студентка, інша -аспірантка, друзів меншої було побито, і ми були обурені, бо дітей не можна бити при будь-якій владі. Ми – європейці, виховували своїх дітей у гідності. І вся країна стала на захист наших дітей.

Прикордонний Харків не був виключенням. Вісім років потому біля обладміністрації – знов бочки та намет.

Леонід Онищенко, учасник Революції Гідності, волонтер

Щоб людям було нагадування, як декорації, і щоб нагадування – якщо треба. Швидко зберемось, сім років  війни багато чому навчили як військових, так і цивільних. Десятки, сотні тисяч пройшли через Майдан, і волонтери, це капітал людський, тепер Путіну, якщо наважиться, прийдеться просто всіх знищити.

Студентський майдан переріс на майдан Гідності, тодішній президент втік з країни – але ззовні напали сусіди. Дві доньки стали учасницями бойових дій на Сході, разом з ними двоє зятів стали бійцями батальйону «Айдар», тож Аліна Котлярова вважає себе матір’ю чотирьох айдарівців.

Аліна Котлярова, учасниця Революції Гідності

Це дуже велика платня за наш напрямок у Європу, не може імперія нас ніяк відпустити.

В Україні був утворений потужний волонтерський рух, який досі тримається завдяки волі його учасників.

Леонід Онищенко, учасник Революції Гідності, волонтер

Останні сім років їжджу на Схід, підтримую військових. Хлопці дуже потребують моральної підтримки. Їздимо з концертами, смаколики – то також потрібне, але головне блюдо – то концерти, є такий Коля Трубач, ми збираємось і їдемо упродовж всього фронту по першій лінії.

Загалом, за даними прокуратури, під час Революції Гідності постраждали 2,5 тисячі людей. Загинули – 104 – тих, кого згодом назвали Небесною Сотнею. Серед них харків’яни – Герої України Влад Зубенко, Євген Котляр, Юрій Паращук.

Євген Захаров, голова Харківської правозахисної групи

Я вважаю нашою головною рисою, що ми є гордістю українського народу, і я гордий, що до нього належу, такого волелюбного, і такого сильного у своїй справі, і тому нас не перебороти, Революція Гідності триває, і ми можемо і далі відстоювати цінності ті, що треба, щоб наша свобода перемогла. Слава Україні! – Героям Слава!

Оксана Кириченко