1 листопада відзначається День Європейського Союзу

1 листопадаа 2019

Європейська інтеграція України – це складний, багаторівнений процес, який охоплює різні сфери, зокрема, політичну, економічну, соціальну, культурну. Курс на ЄС і Нато закріплений в український Конституції. Україна робить  кроки назустріч ЄС, шукаючи більш поглиблених відносин. Зокрема, підписана Угода про асоціацію. Ринок ЄС є дуже цікавим з економічної точки зору – як потужний ринок збуту – говорить експерт Team Europe, професор НТУ «ХПІ» Тарас Данько:

Тарас Данько, експерт Team Europe, професор НТУ «ХПІ»

Для України це був завжди ринок збуту, в першу чергу, і дуже місткий, тобто обсяги зараз ЄС економіки ЄС за різним оцінками десь 20-25% взагалі всесвітнього валового продукту. Такі ринки фактично зараз тільки є США, вони за розміром такі самі і Китай доганяє. Тобто більше таких обсягів немає.

Угода про асоціацію підписана з ЄС має як  політичну, так і економічну складові. І наразі серед всіх сусідів ЄС має саме з Україною розширений формат взаємин – говорить політолог Юлія Біденко. Втім це вимагає значних зрушень всередині країни.  І якщо розглядати економічну складову, то можна бачити прогрес:

Юлія Біденко, політолог

Збільшуються квоти по тих товарах, які є Україні цікавими, йдуть перемовини про збільшення і інших СКЛ квот. Також зараз йде велика співпраця над створенням єдиного цифрового ринку. Що дозволить нашим айтішникам бути не тільки підрядниками, які працюють через треті країни або там через Польщу, а власне українським фірмам надавати послуги самостійно і бути повноцінними учасниками цього ринку. Також складні зрушення, але вони відбуваються, в ринку цінних паперів і єдиних фінансових послуг.

Тобто, йде поступова інтеграція в економічному плані.  Але дуже важливими є кроки і в виконані політичної частини угоди. І тут, на думку експертів, необхідно рухатися на шляху забезпечення ще більшої прозорості державних інститутів, розвитку дійсно самостійного та потужного місцевого самоврядування, подальшого запровадження стандартів гендерної рівності.  Єропейський вибір – це питання  нашого внутрішнього розуміння шляху України як європейської держави на всі рівнях – вважає Володимир Сокол – координатор євроклубу:

Володимир Сокол, координатор євроклубу, вчитель ХНВК № 106

Оптимизм, мне кажется, превалирует в наших отношениях с Евросоюзом. почему? Потому что хотят и СКЛ экономисты и финансисты говорят свое, политологи проводят свою политику, а мне кажется, что Евросоюз – это идея.

Європейські цінності мають закладатись у дітях змалечку – у Харкові наразі працюють близько 60 евроклубів, у ВУЗах відкриті центри євроінтеграції. Все це сприяє розумінню того, чому Україна прагне стати членом ЄС, кажуть експерти.

Ірина Дергоусова, Дмитро Поздняков.